Terytorialsi z całego kraju ścigali się w Pile

26.09.2022   Autor: AK
---14
5 Przełajowy Bieg Terytorialsa w Pile. Na starcie stanęło ponad dwustu żołnierzy Obrony Terytorialnej z całego kraju.  
 
Zawodnicy mieli do pokonania dwie trasy. Jedną na 4 km, a drugą na 10. Wyznaczono je w lesie na ośrodku Płotki pod Piłą.  
 
- Trasa była przyjemna nie była zbyt wymagająca, dużo podbiegów, dużo jakiś przeszkód nie było. W wojsku też oczywiście biegamy, rotacje, W-F, zawody. No raczej wszyscy, którzy tu przyjechali mają coś wspólnego ze sportem - mówią biegacze. 
 
Bo tężyzna fizyczna w wojsku jest niezbędna. Terytorialsi przechodzą co najmniej raz w miesiącu intensywne dwudniowe szkolenia. Zawody są niejako sprawdzianem dla nich.    
 
- To też jest taki stały punkt naszego szkolenia, żeby żołnierze byli przygotowani fizycznie do wykonywania swoich codziennych obowiązków - mówi ppłk Maciej Betka, dowódca 122 batalionu lekkiej piechoty WOT w Dolaszewie. 
 
A te obowiązki to choćby niesienie pomocy podczas klęsk żywiołowych czy innych stanów nadzwyczajnych. W najbliższy wtorek, 27 września przypada Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Tego dnia, właśnie 5 lat temu zostały powołane Wojska Obrony Terytorialnej. To najmłodsza formacja wojskowa w kraju. 

 
- Jest to idea pomocniczości, też chęć sprawdzenia siebie, swojej kondycji fizycznej jak również psychicznej i myślę, że to jest piękne, że wojsko się odradza - zapewnia żołnierka. 
 
Przez tych pięć lat w Polsce powstało 18 brygad. 12 Wielkopolska Brygada ma 5 batalionów, a jednym z najmłodszych jest 122 batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie – gospodarz zawodów. Terytorialsi pod Piłą ulokowali się rok temu.  
 
- Zaplecze techniczne w kolosalnie innym miejscu jesteśmy. Oddane budynki, park sprzętu technicznego, wyposażenie, oczywiście jak każdy dowódca powiem chciałbym więcej, natomiast to dzisiaj, to pozwala nam w pełni realizować zadania - przekonuje płk Zbigniew Targoński, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 
 
A to m.in. specjalistyczne szkolenia 16-dniowe. Batalion z Dolaszewa wkrótce będzie je organizował u siebie po raz pierwszy. Po tym szkoleniu rekruci złożą uroczystą przysięgę. Ślubowanie odbędzie się na placu Staszica w Pile.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group