Fakty i mity o tabletce „dzień po” – co należy wiedzieć?

08.09.2022   Autor: Artykuł sponsorowany
2446---151

Tabletka „dzień po” stosunku pomaga w wielu awaryjnych sytuacjach, takich jak np. pominięcie tabletki antykoncepcyjnej, odklejenie się plastra antykoncepcyjnego czy też pęknięcie prezerwatywy podczas uprawiania stosunku seksualnego. Co warto wiedzieć o antykoncepcji awaryjnej? Jak wysoka jest skuteczność tabletek „dzień po”? Przedstawiamy fakty i mity na ten temat!


Antykoncepcja awaryjna — jak to działa?

Najpopularniejsze tabletki „dzień po” w Polsce to Escapelle oraz ellaOne. W pierwszym leku zastosowano syntetyczny hormon — lewonorgestrel, natomiast w drugim — octan uliprystalu. Obie substancje mają na celu zahamować lub opóźnić owulację, a także wpłynąć na warunki panujące w jamie macicy tak, aby nie sprzyjały one zapłodnieniu. Tym samym głównym zadaniem pigułek „dzień po” jest zapobieganie ciąży.

Tabletka „dzień po” stosunku — gdzie ją kupić?
Tabletki „dzień po” w Polsce można kupić w aptece, za okazaniem recepty wystawionej przez lekarza dowolnej specjalności. Wizyta stacjonarna u lekarza to jednak niejedyny sposób na to, jak zdobyć tabletkę „dzień po”. Pigułki są dostępne także przez Internet. W sytuacji, gdy nie ma fizycznej możliwości, aby udać się do lekarza, można skorzystać z bardzo wygodnego rozwiązania i w ramach prywatnej konsultacji online zamówić tabletki „dzień po” na tabletkadzienpo.pl.

Tabletka „dzień po” stosunku — fakty i mity
Poniżej przedstawiamy fakty oraz mity na temat antykoncepcji awaryjnej. Każde ze stwierdzeń zostało opatrzone krótkim komentarzem.

Tabletki „dzień po” stosunku można zamówić przez Internet

FAKT. Wiele podmiotów medycznych oferuje swoje usługi w Internecie. Dzięki temu można szybko uzyskać potrzebną receptę. 

Recepta na antykoncepcję awaryjną nic nie kosztuje
FAKT. Samo wystawienie recepty nic nie kosztuje, jednak zamawiający musi ponieść wydatek związany z prywatną konsultacją u lekarza (około 50-100 złotych).
 
Tabletka „dzień po” stosunku jest dostępna wszędzie w tej samej cenie
MIT. Cena pigułek „dzień po” zależy od rodzaju preparatu oraz apteki. Za tabletki z lewonorgestrelem zapłacimy już od 35 złotych za sztukę, natomiast tabletki z octanem uliprystalu, o wyższej skuteczności to wydatek rzędu do 150 złotych.
Skuteczność tabletek „dzień po” jest niska
MIT. Skuteczność tabletek „dzień po” stosunku jest bardzo wysoka – w przypadku preparatów z lewonorgestrelem wynosi ona 84%, natomiast dla tabletek z octanem uliprystalu aż 97,9%, pod warunkiem że pigułka zostanie przyjęta w ciągu 24 godzin od stosunku.

Tabletka „dzień po” po owulacji już nie zadziała
MIT. Tabletka 1 „dzień po” jest najbardziej skuteczna w fazie folikularnej, jeśli jednak doszło do wystąpienia owulacji, także można liczyć na jej działanie. Dostępne na rynku pigułki nie tylko hamują lub opóźniają owulację, ale także zmieniają warunki panujące w jamie macicy tak, aby utrudnić plemnikom dotarcie do komórki jajowej.
 
Antykoncepcja awaryjna jest niebezpieczna
MIT. Jeśli antykoncepcja awaryjna jest stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza i tylko w sytuacjach awaryjnych, nie wiąże się ona z niebezpieczeństwem dla organizmu kobiety.

Antykoncepcja awaryjna może powodować działania niepożądane
FAKT. Jak każdy lek, także tabletki „dzień po” stosunku mogą wywoływać różne skutki uboczne. Kobiety, które przyjmowały pigułki, zgłaszały objawy takie jak np. bolesne miesiączkowanie, ból brzucha, mdłości, tkliwość piersi czy wahania nastroju.

Po przyjęciu tabletki 1 „dzień po” lepiej nie prowadzić samochodu
FAKT. Ponieważ działaniem niepożądanym po zażyciu tabletki 1 „dzień po” może być senność lub zawroty głowy, lepiej wstrzymać się od prowadzenia samochodu.

Tabletek „dzień po” stosunku nie można przyjmować podczas karmienia piersią
FAKT. Karmienie piersią stanowi, podobnie jak ciąża, przeciwwskazanie do przyjmowania tabletek „dzień po” stosunku. W przypadku preparatów zawierających hormon lewonorgestrel należy unikać karmienia piersią przez co najmniej 8 godzin, natomiast jeśli chodzi o pigułki z octanem uliprystalu, nie należy karmić przez tydzień.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group