Wspólne sprzątanie... tajnego schronu na pilskim lotnisku

06.09.2022   Autor: Redakcja
371---149
Sprzątanie tajnego schronu dowodzenia USD - taką atrakcję oferuje Pilskie Muzeum Wojskowe. Podziemny schron – Umocnione Stanowisko Dowodzenia (USD) był miejscem, gdzie w sytuacji alarmowej przenosiło się dowództwo 6 pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego.

Obiekt ten miasto przekazało pasjonatom wojskowej historii Piły. 

- Obiekt zlokalizowany w lesie na końcu pasa startowego przez ostanie lata zapomniany i dewastowany, dla nas ma duży potencjał. W jego wnętrzu planujemy zorganizować wystawę przybliżającą realia zimnej wojny oraz wyścigu zbrojeń. W przyszłości jego wnętrze wypełnią modele bombowców strategicznych, wyrzutnie rakiet, mapy z planami Układu Warszawskiego. Pomysł zagospodarowania schronu narodził się kilka lat temu, wystawa miała przypominać jak blisko było do tego, żeby Polska przestała istnieć w momencie wybuchu trzeciej wojny światowej. Nie braliśmy pod uwagę tego, że w Europie może być wojna, a jednak jest - mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego. 
Wnętrze schronu jest zdewastowane. Wewnątrz składowane były śmieci i gruz. Aby udostępnić obiekt zwiedzającym trzeba go najpierw posprzątać. Dyrektor muzeum zaprasza wszystkich chętnych do pomocy.

Sprzątanie w najbliższą sobotę, 10 września, o godzinie 10.00. Zbiórka przy schronohangarze nr 2 (dojazd ul. Wałecką).

- Zapewniamy rękawice robocze, prosimy o zabranie latarek (najlepiej czołówki) oraz odzieży roboczej. Władze miasta zapewnią kontener na śmieci, będzie to wspaniała okazja do usunięcia z lasu otaczającego muzeum śmieci w postaci lodówek, tapczanów i pralek, które tam zalegają. Po wspólnej pracy wieczorem zapraszamy wszystkich uczestników sprzątania schronu na ognisko - zachęca Przemysław Olszyński. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group