Ośrodek Radioterapii w Pile dostanie nowe urządzenie do naświetlań

25.08.2022   Autor: Redakcja
---295
8,5 miliona złotych z Ministerstwa Zdrowia dla pilskiego ośrodka radioterapii. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup nowego akceleratora. Urządzenie to wykorzystywane jest do naświetlań pacjentów onkologicznych.  
 
- Jest to metoda, która pozwala leczyć 60 proc. wszystkich pacjentów z chorobą nowotworową, jest to bardzo ważny element leczenia onkologicznego. Z każdym rokiem od powstania ośrodka, jest coraz więcej pacjentów, w tym roku szacujemy będzie to około pół tysiąca, z nowym aparatem będzie możliwe leczenie nawet tysiąca pacjentów - wylicza Piotr Martenka, dyrektor Ośrodka Radioterapii w Pile, 
 
Bo wówczas oba akceleratory będą wykorzystywane do naświetlań. Teraz w pilskim ośrodku 16-letni aparat stanowi jedynie zabezpieczenie dla tego sprzętu. Wielkopolskie Centrum Onkologii teraz będzie musiało ogłosić przetarg na kupno nowego urządzenia i dołożyć co najmniej drugie 8,5 miliona złotych. Nowy aparat powinien zacząć pracować za rok.  
W pilskim ośrodku leczeni są pacjenci nie tylko z północnej Wielkopolski. Kierowani są tu chorzy na naświetlania także z Pomorza i zachodniej części kraju. Z leczenia w Pile najczęściej korzystają kobiety zmagające się z rakiem piersi, a mężczyźni z rakiem prostaty. Duży odsetek chorych stanowią też pacjenci z nowotworem płuc.  

Ośrodek Radioterapii w Pile, który jest filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, działa od dwóch lat.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group