Pierwszy mural 3D w Pile odsłonięty!

14.08.2022   Autor: Redakcja
1518---

Mural w technice 3D powstał w Pile. Przestrzenne malowidło na rogu ulic Piłsudskiego i 11-go Listopada dziś już można było oglądać w pełnej krasie, bez rusztowań. Grafika nawiązuje do historii miasta.  


Ulica 11-go Listopada w Pile. Przez starszych mieszkańców miasta, wciąż nazywana ulicą Bieruta. To jedne z niewielu kamienic ocalałych w pożodze wojennej. 
 

- Tu był Zaranek fotograf, a tam Janczewski, piekarnia, jak chodziliśmy do szkoły dawał nam szneki - wspomina pilanka.

Wspomnienia wracają, dzięki też temu muralowi. Pilanie kojarzą budynek Szkoły Podstawowej nr 2, kiedyś “Ósemki” i domek Staszica.  
 

- Bardzo mi się podoba, pięknie to stroi, że tak powiem ten fragment, tylko nie wiem co to za król się pojawił - mówi mężczyzna.

To Zygmunt Stary. W dłoni trzyma potwierdzenie nadania Pile praw miejskich w 1513 roku. Jest też elewacja kościoła świętych Janów i domek strzelecki oraz dawny most Krzywoustego.  
 

- To miasto, ten bruk schowany, ale to tak jak na żywo, jak się patrzy, pewnie nie jeden po schodach będzie chciał wejść  - przekonuje pilanka.
 

I o taki efekt przestrzeni chodziło autorowi projektu.  
 

- Urbanistycznie ta iluzja przestrzenna, jest sposobem leczenia pewnych niedokończonych pomysłów urbanistycznych czy pewnych ran urbanistycznych, wyburzeń - mówi dr hab. Radosław Barek, Politechnika Poznańska, autor projektu.


Piła w niemal 80 proc. była zburzona podczas wojny, dlatego starych kamienic zachowało się niewiele. I tu pojawił się ekstrawagancki pomysł...   


- Jeśli nie można czegoś wybudować to można to namalować - mówi prezydent miasta.

Prezydent miasta obiecuje, że jeśli ten mural się spodoba pilanom, to może pojawią się kolejne.  
 

- Będziemy szukać kolejnych przestrzeni, tak aby więcej być może elementów które zginęły bezpowrotnie, no bo miasto zostało zniszczone, przywróci do życia i pamięci naszych mieszkańców - zapewnia Piotr Głowski, prezydent Piły.

A nad pamięcią mieszkańców przez ostatnie trzy tygodnie pracowała 10 osobowa ekipa malarzy.  

- Zużyliśmy na ten mural co najmniej 200 litrów farby, jest to do tej pory największy mural powierzchniowo jaki wykonaliśmy, ma ponad 600 metrów więc ta przestrzeń była olbrzymia - mówi Dominik Dziedzina, koordynator projektu, studio Murall.


I olbrzymi wysiłek. Czasem w ekstremalnych warunkach. “Załapali” się na rekordowo wysokie temperatury. Ale efekt warty był takiego poświęcenia - przyznają pilanie.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group