Co dalej z mostem Bolesława Krzywoustego?

21.07.2022   Autor: Redakcja
---2600

Czy most Krzywoustego w Pile lada moment zostanie zamknięty? Tego obawiają się władze miasta, wskazując na zły stan techniczny obiektu i jedną z decyzji Wielkopolskiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Starosta pilski, do którego należy przeprawa, zarzuca z kolei miastu przekazywanie nieprawdziwych informacji i apeluje o zaprzestanie straszenia mieszkańców. 


Temat dotyczący przebudowy mostu Krzywoustego ciągnie się w Pile od czterech lat. W 2018 roku z wykonanego na zlecenie gminy Piła przeglądu budowlanego wynikało, że konstrukcja wymaga pilnych napraw. Zaczął się spór ze starostwem o to kto miałby to zrobić. Formalnie właścicielem mostu jest powiat, jednak po porozumieniu podpisanym przez samorządy w 2007 roku za m.in. bieżące utrzymanie obiektu oraz dróg powiatowych w Pile odpowiadała właśnie gmina. W pewnym momencie Piła zaproponowała budowę nowego mostu i podzielenie się kosztami ze starostwem. -Nasze koncepcje niestety nie zostały wykorzystane przez powiat, nikt też nas nie poprosił o to, aby na ten temat porozmawiać, mimo, że z naszej strony taka deklaracja była wielokrotnie. Wydaliśmy środki, przygotowaliśmy dokumentację, dosyć obszerną, jeżeli chodzi o przebudowę tego mostu - wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile Miron Tadych

 
Miasto wydało na opracowanie dokumentacji kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak przez m.in. brak porozumienia gmina wypowiedziała starostwu w ubiegłym roku wspomniane porozumienie. Drogi powiatowe i most “wróciły do powiatu”.  -W zakresie zadań inwestycyjnych powiatu nie ma nawet pół zdania o tym obiekcie. Nie mówię już o samej przebudowie, ale chociażby o projekcie. Nie ma ani zdania. Niestety obawiam się, że utrudnienia w ruchu dla mieszkańców Piły w najbliższym czasie będą dość duże - dodaje zastępca prezydenta Piły Krzysztof Szewc. 

 
Miasto przywołuje decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który nakazał wzmocnienie podpór i przęsła mostu do końca lipca tego roku. Starosta pokazuje jednak dokumenty, z których wynika, że jest inaczej. Jak zaznacza Eligiusz Komarowski wiceprezydent Krzysztof Szewc nie zapoznał się z najnowszą decyzją inspektora, który na podstawie drugiej ekspertyzy wykonanej na zlecenie starostwa “zmienił ostateczną decyzję” i wydłużył ten czas do końca listopada 2024 roku. -Apeluję o to, aby publicznie nie wypowiadać bzdur na ten temat, szczególnie gdy czyni to zastępca prezydenta miasta Piły. Most w listopadzie będzie finalnie zaprojektowany, myślę, że już w przyszłym roku rozważymy jego realizację po uzyskaniu kosztorysu i sprecyzowaniu montażu finansowego -  tłumaczy starosta pilski Eligiusz Komarowski

Nowy most kosztować może od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych. To wstępne szacunki powiatu. Starostwo dysponuje także dwiema wizualizacjami planowanej konstrukcji, które są częścią przygotowywanego projektu. Jedna nawiązuje do historycznego wyglądu, druga jest bardziej nowoczesna. Do czasu bodowy nowej przeprawy obecna zostanie poddana bieżącym naprawom i niewielkiemu odświeżeniu. Póki co Powiatowy Zarząd Dróg zlecił postawienie nowych bramownic.  -Poczyniliśmy kroki, żeby dokonać zamiany i ulepszenia systemu mocowania tych znaczników na liny stalowe. W momencie, gdy uzyskaliśmy zgodę projektanta bramownic, wykonaliśmy te zawieszania stalowe - powiedział dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pile  Artur Bąk. Bramownice mają zapobiegać wjeżdżaniu na most samochodów ciężarowych.  


Obecnie powiat pilski proponuje do wyboru dwie koncepcje nowego mostu: historyczną i nowoczesną. A my przypominamy, że przeprawa mostowa w tym miejscu przez Gwdę ma swoją wieloletnią historię. Najpierw stała tam drewniana przeprawa dla ruchu pieszego zwana "Smoczym Mostem". Wraz z rozwojem Piły w 1924 roku oddano do użytku most żelbetonowy, nazwany imieniem burmistrza miasta dr Karla Krausego, który zlecił jego wykonanie. 13 lutego 1945 w przeddzień zajęcia Piły przez Rosjan most został wysadzony. W 1968 roku ówczesne władze wybudowały w tym miejscu most Waryńskiego, który obecnie nosi nazwę mostu Bolesława Krzywoustego. Historyczne zdjęcia mostu znajdziecie Państwo poniżej. 

fot. wizualizacje nowego mostu Starostwo Powiatowe
fot. archiwum Muzeum Okręgowe w Pile i zbiory prywatne

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group