Planowanie oświetlenia łazienki – o czym należy pamiętać?

23.05.2022   Autor: Artykuł sponsorowany
---

Planowanie oświetlenia łazienki – o czym należy pamiętać?

 
Projektując łazienkę, nie można zapominać o tym, jak ważne jest oświetlenie. Jego rola jest równie istotna, co działanie sprawnego wyposażenia. Oświetlenie ma ogromny wpływ na wystrój łazienki, potrafi ją wizualnie powiększyć i sprawić, że będzie wyglądała na schludną. W tym pomieszczeniu potrzebne są co najmniej dwa źródła światła – jedno centralne, dające światło rozproszone po całej łazience i drugie oświetlające dokładnie lustro i umywalkę. Czy dodatkowe modele lamp rozwieszane w innych miejscach są potrzebne? Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie łazienkowe?

Jakie źródła światła są potrzebne w łazience?

 
W łazience tak, jak w każdym pomieszczeniu, potrzebne jest przede wszystkim oświetlenie centralne. Zwykle jest to sufitowy plafon lub w przypadku niewielkich pomieszczeń kinkiet wieszany nad wejściem. Przy wyborze głównej lampy warto zwracać uwagę na równomiernie rzucane przez nią światło we wszystkich kierunkach. Oświetlenie do łazienki musi obejmować lampy wieszane nad i obok lustra. W ich przypadku ważne jest skoncentrowane światło, które właściwie oświeci twarz przeglądającej się w lustrze osoby i pozwoli na przykład stworzyć precyzyjny makijaż albo przyjrzeć się kondycji cery. Co ważne, w roli oświetlenia lustra nie sprawdzają się halogeny, które oświetlając twarz, przyczyniają się jednocześnie do padających na nią cieni. Kolejnym miejscem w łazience, które warto oświetlić, jest kabina prysznicowa lub wanna. To szczególnie ważne w dużych łazienkach i pomieszczeniach, w których strefa kąpielowa została wydzielona poprzez postawienie ścianki zasłaniającej światło. W tym miejscu nie trzeba stosować silnych lamp ze skoncentrowanym światłem – wystarczy delikatnie rozjaśnienie, dzięki któremu kąpiel będzie przyjemniejsza. W łazienkach o dużej powierzchni i pomieszczeniach o nietypowych kształtach można zamontować również oświetlenie dodatkowe. Delikatnie doświetli ono ciemne miejsca, a z drugiej strony stworzy w łazience przyjemną atmosferę. Alternatywą dla montażu kilku niezależnych lamp może być także oświetlenie szynowe składające się z kilku źródeł światła skierowanych w różnych kierunkach.

Oświetlenie a wilgoć panująca w łazience

 
Oświetlenie w łazience z jednej strony może być narażone na zachlapanie, z drugiej natomiast będzie musiało znosić ciągle unoszącą się w powietrzu wilgoć. Nie sposób temu zaradzić – zwykły codzienny prysznic powoduje ogromny wzrost wilgoci w powietrzu. To dlatego wybierając oświetlenie łazienkowe, najlepiej jest zdecydować się na modele lamp oznaczone jako odpowiednie do mokrych pomieszczeń. Potwierdzi to klasa lampy oznaczona rzymską cyfrą II oraz symbolem IP44. Co ważne, w przypadku lamp montowanych w szczególnie narażonych miejscach jak na przykład nad kabiną prysznicową, odporność wybranego modelu powinna być jeszcze wyższa.
Ze względu na zagrożenia czające się w łazience do tego pomieszczenia nie poleca się lamp stołowych oraz stojących. Ich strącenie, przewrócenie, a przede wszystkim kontakt z wilgocią, mogłyby je nie tylko uszkodzić, ale także powadzić do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.
Niezależnie od modelu wybranej lampy łazienkowej, nigdy nie powinna być ona montowana bliżej niż 60 cm od krawędzi wanny, kabiny prysznicowej, umywalki, czy bidetu. Ta bezpieczna granica wspomnianych 60 cm powinna zostać utrzymana także jeśli chodzi o osprzęt elektryczny taki jak gniazda czy włączniki światła.
Przeczytaj więcej o: łazienka, oświetlenie, design,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group