Jest nas więcej, ale coraz mniej rąk do pracy

20.05.2022   Autor: Mateusz Manthai
663---304
Jest nas więcej, ale coraz mniej rąk do pracy – wynika z przeprowadzonego w ubiegłym roku Narodowego Spisu Powszechnego. Dane pokazują także, że w ostatniej dekadzie wzrosła m.in. liczba osób rozwiedzionych.  
 
Główny Urząd Statystyczny opublikował pierwsze spisowe dane. Wynika z nich, że nasze województwo jest jednym z 4 regionów w kraju, w których liczba ludności w ostatniej dekadzie wzrosła. W Wielkopolsce mieszka 3,5 miliona ludzi. To o blisko 60 tysięcy więcej niż w roku 2011. Wielkopolanie cały czas uciekają z miast na wieś. Na prowincji mieszka blisko 56 proc. z nas.  

– Te tereny wiejskie oznaczają nie typową wieś z działalnością rolniczą, ale bardzo często duże osiedla mieszkaniowe powstające na terenach wiejskich - informuje Arleta Olbrot, rzecznik prasowy Urzędu Statystycznego w Poznaniu. 

W ciągu ostatniej dekady zaszły niekorzystne zmiany w strukturze wiekowej społeczeństwa. Wielkopolanie się starzeją. Od 2011 roku w regionie osiedliło się też kilka tysięcy obcokrajowców. Głównie w celach zarobkowych. Jak wynika z danych 90% z nich stanowili Ukraińcy.  
- W ostatnich latach zauważyliśmy to, że coraz więcej obywateli Ukrainy. Przede wszystkim było to mocno zauważalne w okresie zbioru owoców - truskawek, malin. Również przy pracach polowych - mówi Kamila Szejner, wójt gminy Chodzież. 

Ze spisu wynika też, że blisko 55 proc. wielkopolan było w związku małżeńskim. Zwiększyła się liczba kawalerów i panien. W regionie jest ponad milion 300 tysięcy mieszkań. To o 211 tysięcy więcej niż w 2011 roku. Pełniejsze dane dotyczące wyników spisu powszechnego GUS opublikuje w czerwcu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group