Jedwabny Szlak wiódł przez Chodzież. Znaleziono chińskie odznaki

01.04.2022   Autor: Redakcja
792---221
Odznaka chińskich kupców z XVII wieku odnaleziona w Chodzieży. Emblemat przekazał do muzeum anonimowy mieszkaniec miasta. Czy znalezisko otwiera nową, nieznaną dotąd kartę historii Chodzieży? 
 
– Jest to coś, czego wcześniej nie widzieliśmy. Może być to powiązane z historią Chodzieży w nietypowy sposób. Chodziescy sukiennicy handlowali nie tylko z naszym regionem szerszym czy węższym, ale okazuje się, że być może dochodziły do nas towary i handlowcy z całego świata. Mieliśmy nawet kontakty z kupcami z Chin, Indii czy z Azji Mniejszej poprzez szlak handlowy najbardziej znany jako jedwabny szlak - tłumaczy Tadeusz Matraszek z działu Historii i Tradycji Miasta MBP w Chodzieży. 

Jak się okazuje jedna z tras Jedwabnego Szlaku wiodła przez tereny dzisiejszej Chodzieży. Kupcy ruszali ze wschodniego wybrzeża Chin, docierając do Hiszpanii i Francji. Głównymi towarami przewożonymi do Europy były żelazo, papier i jedwab. Ten ostatni był bardzo cenny dla chodzieskich kupców. W mieście prężnie rozwijało się włókiennictwo. Tu swoje miejsce znalazło wielu tkaczy.  Emblemat jest wykonany ze stopu żelaza, ma około 2 centymetry średnicy. Jest to jeden z najcenniejszych eksponatów chodzieskiego muzeum.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group