Po szkoleniu nowi terytorialsi trafią też do Dolaszewa

21.03.2022   Autor: Redakcja
1172---253
W skwierzyńskim batalionie trwa właśnie szesnastodniowe szkolenie podstawowe dla kandydatów na żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rekruci uczą się rzemiosła wojskowego od podstaw. Przed nimi ostatni tydzień szkolenia, w którym czeka ich egzamin z pętli taktycznej.

Podczas szkolenia podstawowego nie można liczyć na taryfę ulgową. Rekruci poświęcają na wojskowy trening kilkanaście godzin dziennie - również w weekendy, o czym świadczą sobotnie zajęcia z taktyki, które rozpoczęły się o 7 rano. Przyszli żołnierze powtarzali pod okiem instruktorów sygnały, którymi muszą posługiwać się podczas działań w sekcjach (12 żołnierzy).

Kolejnym zagadnieniem było zerwanie kontaktu ogniowego, ewakuacja rannego z pola walki a także udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Instruktorzy wytłumaczyli swoim podwładnym również, jak należy składać meldunek SAS (meldunek przygotowywany po zerwaniu kontaktu ogniowego i wycofaniu się z pola walki. Każdy żołnierz musi zameldować swojemu dowódcy o poniesionych stratach, liczbie zużytej amunicji i sprzęcie).

Pierwszy tydzień „szesnastki” to moment nauki podstaw. W drugiej części szkolenia, dowódcy i instruktorzy będą powtarzać i sprawdzać, czy młodzi adepci rzemiosła wojskowego potrafią sami przeprowadzić zadanie. To bardzo istotne, ponieważ w czwartek, rekruci przystąpią do egzaminu z pętli taktycznej. Będzie to ostateczna weryfikacja ich umiejętności. Podczas sprawdzianu, rekruci będą musieli wykazać się również umiejętnościami z zakresu topografii, strzelania, budowy i funkcjonowania broni, czy ładowania magazynka na czas. Jest o co walczyć – pętla taktyczna to przepustka do uroczystej przysięgi wojskowej.
- Naszym rekrutom towarzyszy ogromna motywacja. To znacznie ułatwia naszą współpracę. Podczas szkolenia podstawowego kandydaci przechodzą widoczną przemianę. W połowie ćwiczeń instruktorzy i dowódcy widzą, jakie ich podwładni poczynili postępy szkoleniowe. Aktualnie rozpoczynamy przygotowania do egzaminu z pętli taktycznej. Należy pamiętać, że to dopiero pierwsze kroki w wojsku. Pełne wyszkolenie żołnierza WOT trwa trzy lata – tłumaczy por. Damian Misterski, dowódca szkolenia podstawowego w 151 batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie.

Co zrobić, by zostać żołnierzem 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej?
Aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić podstawowe warunki: być osobą pełnoletnią, mieć polskie obywatelstwo, być niekaranym i zdrowym. Nie można jednocześnie pełnić służby w innych rodzajach wojsk oraz niektórych służbach mundurowych. Najprostszy sposób aby złożyć wniosek do służby, to spotkanie z rekruterem WOT. Szczegółowe informacje można także znaleźć na TEJ stronie internetowej. 

opr. ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska 
fot. DWOT

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group