Jak wojna wpłynie na polską gospodarkę?

05.03.2022   Autor: Jakub Sierakowski
972---39
Jak wojna wpłynie na polską gospodarkę? Które produkty podrożeją? Czy paliwo kosztujące ponad 6 złotych na litr stanie się normalnym widokiem? Te pytania nurtują wiele osób. Jedno jest pewne – nasze portfele na pewno będą chudsze. 

Po chwilowej panice, która wybuchła w dniu ataku Rosji na Ukrainę, wydawało się, że ceny na stacjach benzynowych ustabilizowały się. Pomimo wojny, koszt litra benzyny czy diesla był niższy niż przed wprowadzeniem “tarczy antyinflacyjnej”. Teraz sytuacja się zmieniła. 

- Niestety, w obecnej sytuacji trudno o optymizm. Bo siłą rzeczy jesteśmy w momencie, gdy rosyjska ropa może przestać do nas płynąć. A ona jednak uzupełnia nasze krajowe zapotrzebowanie w znacznym stopniu. I dlatego nie powinniśmy dziwić się temu, co dzieje się na naszym rynku detalicznym, jeżeli chodzi o paliwa - mówi dr Jakub Bogucki, e-petro.pl 

Bo ceny mogą zbliżać się nawet do 7 zł/l. Dlatego eksperci podkreślają wagę dywersyfikacji dostaw i możliwego, chociaż trudnego w realizacji, odcięcia się od rosyjskich surowców. Dobre wiadomości dochodzą za to z rynku spożywczego. 
- Podstawowe produkty ogrodnicy mają w swoich magazynach i będą je sukcesywnie zbywać. Mało tego - zamknięcie rynku zbytu na wschód: Rosja, Białoruś, Ukraina, powoduje, że jest nadmiar tych produktów nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W związku z tym nie przewidujemy wzrostu cen - wyjaśnia Janusz Byliński, prezes giełdy rolno-spożywczej w Broniszach

Polska gospodarka jest w ostatnim czasie dość mocno rozpędzona. Jak prognozują eksperci, wojna wyhamuje ją tylko w pewnym stopniu.  

- Przekalkulowaliśmy w “Lewiatanie” nasze pierwotne prognozy na rozwój gospodarczy Polski w tym roku. To było 3,8% wzrostu PKB w całym 2022 roku. Wydaje się, że ta wojna przyniesie spadek o 1 punkt procentowy - tłumaczy Mariusz Zielonka, ekonomista, konfederacja lewiatan

Problemy mogą pojawić się z importem niektórych produktów ze wschodu, czyli paliw, metali, stopu stali, pszenicy czy drewna. Zwiększyć może się także inflacja, chociaż ze względu na niższe opłaty za prawo do emisji CO2, prawdopodobnie w niezbyt dużym wymiarze. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group