Jestem zameldowany - jestem fair. Nagrody za meldunek

09.02.2022   Autor: Artur Maras
1136---
Jak wybudować w gminie więcej dróg i ścieżek rowerowych dzięki aktywności mieszkańców? Wiedzą to w Szydłowie, gdzie po raz czwarty wystartowała akcja “Jestem zameldowany – jestem fair”. Inicjatywa ma zachęcać do odprowadzania podatku dochodowego w swoim miejscu zamieszkania, bo to przekłada się na nowe inwestycje w gminie.  
 
Do gminnej kasy w Szydłowie od trzech lat wpływa więcej pieniędzy z podatków. Wszystko to dzięki akcji „Jestem zameldowany – jestem fair”.   
- Świadomość mieszkańców była dość niska, z resztą sam byłem tego przykładem. Nie wiedziałem, że 38 proc. podatku dochodowego trafia do budżetu gminy i myślę, że ta świadomość jest nadal niewysoka dlatego trzeba kontynuować tę akcję, mówić o niej i promować dobre postawy obywatelskie, bo jeśli chcemy budować chodniki, drogi, kanalizację, to te pieniądze się przydadzą - mówi Paweł Kądziela, pomysłodawca akcji, przewodniczący komisji budżetu i gospodarki RG Szydłowo.  


 
Wójt gminy szacuje, że nawet ¼ mieszkańców nie płaci tu podatku dochodowego. Każdego roku gminny budżet traci na tym około 3 mln złotych. Taka suma wystarczyłyby na wybudowanie chociażby 3 km nowych dróg, 2 km chodnika, placu zabaw dla dzieci, siłowni zewnętrznej i zostałoby jeszcze na 10 ulicznych lamp. Z roku na rok z wpływem podatku dochodowego do gminy jest jednak coraz lepiej. 
 
- Co prawda nie mamy jeszcze danych za 2021 rok, bo czekamy na dane z Urzędu Skarbowego, ale mamy dane z 2020 roku i widzimy wzrost wpływów, czyli planowaliśmy 11,2 mln a wpłynęło o 700 tys. zł więcej. Wzrost 8,5 proc. - wylicza Tobiasz Wiesiołek, wójt Szydłowa. 
 
Dlatego też wójt zachęca do wskazania w formularzu PIT-37 jako miejsca zamieszkania jednej z miejscowości w gminie Szydłowo i wzięcia udziału w konkursie. Wygrać można m. in. elektryczną hulajnogę czy rower. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę pit.szydlowo.pl gdzie należy wypełnić krótki formularz.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group