Niedługo rusza kwalifikacja wojskowa dla 19-latków

24.01.2022   Autor: Redakcja
1090---282
Zostań żołnierzem 12 WBOT - zachęcają terytorialsi. Już 4 kwietnia rusza kolejna kwalifikacja wojskowa, a WOT zachęca, by przy tej okazji wstąpić w ich szeregi.

- Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Zaletą WOT jest możliwość połączenia nauki, pracy i studiów ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Dodatkowo, młodzi ludzie zdobywają w ten sposób kolejne doświadczenia - zachęca ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska z 12WBOT. 

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 4. kwietnia i potrwa do 8. lipca obejmując blisko 300 tys. młodych Polaków. Do takiej kwalifikacji przystąpią także osoby z województwa wielkopolskiego. Obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej.

- Kwalifikacja wojskowa to dobry moment by wykonać krok w dorosłość, a jego symbolem będzie otrzymanie książeczki wojskowej. Tegoroczna kwalifikacja, podobnie jak poprzednie jest doskonałą szansą, by dowiedzieć się więcej na temat służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Przy każdej komisji powiatowej będzie można spotkać rekruterów 12 WBOT, którzy opowiedzą o służbie ochotniczej i zawodowej oraz korzyściach i wymaganiach. Są to żołnierze, którzy doskonale wiedzą, jak przygotować ochotnika do szkolenia podstawowego czy wyrównawczego - dodaje ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska. 
W skład wielkopolskiej brygady wchodzą cztery bataliony: 122 blp w Dolaszewie, 124 blp w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie. Bataliony rozmieszczone są w dwóch województwach: wielkopolskim oraz lubuskim. Przyszli żołnierze trafią do batalionu, który znajduje się najbliżej ich miejsca zamieszkania.

- Stając na komisję w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. Co ważne, stawiennictwo na kwalifikacji wojskowej i uzyskanie kategorii zdrowia powoduje, że nie trzeba stawać na komisji lekarskiej przy podjęciu decyzji o zostaniu żołnierzem - dodaje. 

Wojska Obrony Terytorialnej od pięciu lat funkcjonują jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych. Obecnie w WOT służy ponad 32 tys. żołnierzy. By skontaktować się z rekruterem wystarczy kliknąć TU.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group