Polski Ład. Kto straci, a kto zyska?

24.10.2021   Autor: Michał Kępiński
1449---385
Polski Ład czy Nieład? Zdaniem opozycji przyjęta przez Sejm ustawa to bubel uderzający w przedsiębiorców. Rządzący twierdzą natomiast, że pobudzi gospodarkę i wyrówna szanse. Kto więc zyska a kto straci na Polskim Ładzie?  

Polski Ład został przez Sejm przyjęty na początku października. “Jest w nim jeszcze więcej korzystnych dla podatników zmian” chwali się rząd i dodaje, że na programie skorzysta 18 mln Polaków.  Polski ład to jest dobra zmiana dla milionów polskich rodzin, które skorzystają z podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, z emerytury bez podatku, z podwyższenia drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych rocznie - tłumaczy Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość.

Opozycja mówi zaś o polskim nieładzie i chaosie. Zaznacza, że w szczególności przedsiębiorcy mają mało czasu na dostosowanie się do nowych przepisów, bo to zdaniem parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej w nich najbardziej uderzą zmiany.  

Nie ma tutaj nic co sugerowałoby i co mobilizowałoby do rozwoju i do zwiększania przychodów firm. Przecież te pieniądze, które mają iść na pomoc, na zwiększoną kwotę wolną od podatku itd. one muszą się z czegoś wziąć, one powinny być w kolejnych budżetach zaplanowane i zaplanowane ze wzrostów przedsiębiorstw - twierdzi Maria Małgorzata Janyska – posłanka na Sejm RP, Platforma Obywatelska.
 
I dodają, że w ich ocenie Prawo i Sprawiedliwość od kilku lat kupuje głosy wyborców.  
Rząd państwa nie jest, nie może być Janosikiem. Nie może kraść jednym, by rozdawać drugim i tym drugim mówić, że jest tak dobry. Złodziejstwo publiczne jest złodziejstwem zawsze, bez względu kto dokonuje tego złodziejstwa - mówi Adam Szejnfeld, senator RP, Platforma Obywatelska.

Rządzący nie ukrywają, że zmiany faktycznie najmocniej odczują najwięcej zarabiający, ale taki też cel przyświecał Polskiemu Ładowi. Prawo i Sprawiedliwość chce w ten sposób wyrównywać szanse.  

No niech tak będzie, że Prawo i Sprawiedliwość będzie partią osób zarabiających 3,5,7 tysięcy złotych a Platforma niech reprezentuje tych, którzy zarabiają po kilkadziesiąt tysięcy i tak się możemy podzielić i niech ten podział funkcjonuje - ironizuje Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość.

Ustawa trafiła teraz do Senatu. Ten zajmie się nią najprawdopodobniej pod koniec miesiąca. Zgodnie z planem rządu ma wejść w życie od początku 2022 roku. By tak się jednak stało musi zostać uchwalona i ogłoszona przed końcem listopada.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group