Szkoła w Przyłękach dostała sprzęt komputerowy. Wcześniej okrojono jej subwencję

19.10.2021   Autor: Redakcja
1813---330
10 komputerów po pracownikach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu otrzymała Szkoła Podstawowa w Przyłękach pod Trzcianką. Wcześniej szkoła straciła około 70 tys. zł z subwencji oświatowej.   

Ta wiejska ponad 50-letnia szkoła w Przyłękach pod Trzcianką ma zaledwie 42 uczniów. Do tego jeszcze jest oddział przedszkolny. Szkoła niewielka, ale z ambicjami. Zajęcia z informatyki są dużą atrakcją dla dzieci.  

- Wykorzystujemy Internet np. na zajęciach informatyki do zdobycia różnych informacji np. jak robimy prezentacje. Dużo poznajemy Worda, Power Pointa robimy różne prezentacje - mówią Szymon Adamczyk i Daria Leśniewska, uczniowie szkoły. 

Choć sprzęt stary to wykorzystywany jest nie tylko na lekcjach informatyki. Salę komputerową używają też nauczyciele innych przedmiotów.  

- Każdy na lekcji ma swój komputer, swoje miejsce i jeszcze pozostaje dla pozostałych, na świetlicy także każde dziecko ma swoje stanowisko - zapewnia Iwona Kubacka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Przyłękach. 

A od dziś już z nowszymi komputerami. 10 kilkuletnich zestawów oraz dwie drukarki przekazała poznańska Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.  - Zestawy komputerowe, które my używamy pracują u nas kilka lat, a następnie są wycofywane z użytku. Są to w pełni sprawne komputery, firmowe, gotowe do użytku i dlatego jeśli mamy taka możliwość, to przekazujemy je najczęściej szkołom - tłumaczy Mateusz Bukowski, dyrektor ARiMR w Poznaniu. 
I tak się stało w tym przypadku. O komputery zabiegał poseł PiS Krzysztof Czarnecki. A powód jest prosty. Szkoła w tym roku nie otrzymała 70 tysięcy na doposażenie sal dydaktycznych z przedmiotów ścisłych.  

O PROBLEMACH SZKOŁY PISALIŚMY TU 

- Jest to przykre, ponieważ, szkoły małe, szkoły na terenach wiejskich są to szkoły, które oprócz nauki stanowią także takie centrum kultury, gdzie społeczeństwo może się spotykać, żyć szkołą, ale też żyć kulturalnie - mówi Krzysztof Czarnecki, poseł PiS. 

Wiejskie, niewielkie szkoły są dużym obciążeniem dla gminnego budżetu.  

- Szkoła tam dla gminy została już zlikwidowana w 2013, a właściwie od początku 2014 roku i przejęło ja stowarzyszenie i stowarzyszenie tak długo będzie funkcjonować i prowadzić szkołą jak jej się będzie to spinało finansowo - tłumaczy Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki. 
 
Rada Miejska w Trzciance jeszcze w październiku ma się zająć dotacją na cele dydaktyczne dla tej placówki. Czy jej udzieli, czy też nie – ostatecznie zadecydują radni.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group