Wydatki na zdrowie w 2020 roku w powiatach

04.10.2021   Autor: Paweł Różycki
1036---182
W niektórych powiatach w Polsce wydatki na ochronę zdrowia w 2020 roku wzrosły o kilkaset procent względem średniej z lat 2017-2019. Są jednak powiaty, w których te wydatki spadły. Jak przedstawia się sytuacja w naszym regionie? Sprawdziliśmy. 

Pismo samorządowe "Wspólnota" tym razem przyjrzało się wydatkom najbardziej bezpośrednio powiązanym ze zwalczaniem pandemii
– na służbę zdrowia. Wprawdzie większość kosztów bieżących pokrywa NFZ, ale w niektórych przypadkach udział budżetów samorządowych jest znaczący. W mediach opisywane były spektakularne przypadki włączania się jednostek samorządu terytorialnego w zakupy dodatkowego sprzętu czy środków ochrony sanitarnej. Autorzy raportu próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki był wymiar liczbowy (finansowy) tego zaangażowania. Ranking został ograniczony do województw i powiatów (w tym miast na prawach powiatu). To oznacza, że nie znajdziemy w nim miast z naszego regionu. 

Wszystkie powiaty w naszym regionie zwiększyły wydatki na służbę zdrowia w 2020 roku względem średniej z lat 2017-2019 z jednym wyjątkiem. Powiat czarnkowsko-trzcianecki zmniejszył te wydatki o 24,5%. To właśnie w Czarnkowie najdłużej w regionie istniał szpital covidowy. Na krótko w szczycie trzeciej fali był taki również w Trzciance. 
Pozostałe powiaty w regionie zwiększyły swoje wydatki na służbę zdrowia. Powiat chodzieski o 7,5%, pilski o 7,4%, wałecki o 6,8%, a złotowski o 1,6%. Największy wzrost w skali ogólnopolskiej odnotowały powiaty leszczyński (2725,8%), dębicki (334,9%) i włoszczowski (315,7%). Z kolei największy spadek odnotowano w powiatach śremskim (-98,6%), bielskim (-92,0%) i tarnowskim (-71,7%). 

Wśród województw największy wzrost wydatków miał miejsce w kujawsko-pomorskim (704,7%). Wielkopolska wydała o 100,6% więcej. 

Autorzy raportu podkreślają jednak, że tak duże zróżnicowanie między jednostkami samorządowymi tego samego
typu wskazuje, że wielkość tej zmiany w dużej mierze uzależniona była od polityki władz samorządowych danego powiatu czy województwa. To poszczególni marszałkowie, starostowie czy prezydenci podejmowali decyzje, na ile i w jakim zakresie zaangażować się w nadzwyczajne wspieranie służby zdrowia. 

fot. poglądowa Pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group