Został tydzień na spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym

25.09.2021   Autor: Mateusz Manthai
---272

Został ostatni tydzień na spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym. Można to zrobić za pośrednictwem internetu, czy infolinii spisowej. W najbliższych dniach do miejscowości z najniższym odsetkiem spisanych wyruszą specjalne autobusy z ankieterami.  

Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia. Zebrane informacje mają odpowiedzieć na pytania dotyczące liczby ludności, warunków mieszkaniowych czy wykonywanych przez Polaków zawodów. Pozyskane przez Główny Urząd Statystyczny informacje zostaną wykorzystane w procesie podejmowania decyzji dotyczących m.in. budowy szkół i przedszkoli czy wydatkowania unijnych pieniędzy.  

- Po prostu obywatelski obowiązek. Spisałam również młodszą córkę, Ja już bardzo dawno temu, także już jestem spisana, Do urzędu miasta poszłam i udało się spisać - mówią mieszkańcy

Jak zapewniają Urzędy Statystyczne, samospis internetowy to najłatwiejsza forma spisania się. Cała procedura nie jest skomplikowana i trwa około 15 minut. W 90% polskich mieszkań Narodowy Spis Powszechny został już zakończony. Są jednak regiony, w których odsetek spisanych nadal jest niski. 

 - Jeśli chodzi o powiaty zlokalizowane wokół Piły to powiat złotowski - tutaj najtrudniejsza sytuacja jest w Krajence i Złotowie. W około 13% mieszkań jeszcze w ogóle nie rozpoczęto spisu - wymienia Marcin Szymkowiak, zastępca dyrektora wielkopolskiego oddziału Głównego Urzędu Statystycznego 

W powiecie pilskim nie spisało się ponad 10% gospodarstw domowych. Najgorzej wygląda sytuacja w gminiach: Szydłowo i Łobżenica. W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim spisu nie dokonało 11% mieszkań. W Budzyniu spisali się wszyscy mieszkańcy gminy, a sam powiat chodzieski ma najniższy odsetek niespisanych gospodarstw – 6%. 

 - 73% mieszkanców już mamy spisanych, gdzie największe zainteresowanie mimo wszystko jest w okresie ostatniego miesiąca. Dużo ludzi przychodzi, ponieważ mamy osoby, które pomagają w tym spisie - wyjaśnia Izabela Wylegała, Urząd Miejski w Chodzieży 

W sobotę w wielu gminach odbędą się tzw. noce spisowe. Przez cały dzień, aż do północy będzie możliwość wypełnienia formularzy. Natomiast od piątku na drogi wyjadą spisobusy. Odwiedzą m.in. Krajenkę, Łobżenicę, Czarnków, Krzyż Wielkopolski czy Jastrowie. Spis zakończy się 30 września. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group