Rolnicy walczą z podtopieniami

24.07.2021   Autor: Mateusz Manthai
1179---53
Noteć zalewa łąki. Rolnicy z powiatów pilskiego i chodzieskiego nie mogą wjechać na swoje łąki i pola. Załamują ręce i nie widzą szans na poprawę sytuacji. W czwartek spotkali się z przedstawicielami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.
  
Noteć to jeden z ważniejszych szlaków wodnych w kraju. Między śluzami Krostkowo, a Nowe, na tzw. odcinku leniwej rzeki dochodzi do zalań pobliskich łąk, które rolnicy wykorzystują do produkcji pasz. Problem jest znany od kilkudziesięciu lat.   

Nie idzie sprzątnąć siana. Nie idzie dojechać do końca Noteci. To zaczęło się na początku lat 90 i zaczęło się zaniedbywać. Noteć wylewa stopniowo. Trudno - mówi Rafał Laskowski, rolnik. Według rolników, woda zamiast odpływać, cofa się rowami na łąki. Sytuacja powtarza się każdego lata. Rolnicy ratunek widzą jedynie w odmuleniu dna rzeki. Wyczyszczenie podwodnego gruntu miałoby pozwolić na spłynięcie wody. 
Dochodzi do zamulania dna i żadne prace nie są podejmowane, żeby to dno odmulić. Jednocześnie powodując, żeby rzeka wracała do swojego koryta - tłumaczy  Tomasz Kaczuba, radny Powiatu Chodzieskiego, inicjator spotkania.

Nadnoteckie łąki położone są na glebie torfowej. To sprawia, że nagromadzona woda trudno spływa z powrotem do koryta rzeki. Badania przeprowadzone przez naukowców i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy pokazują, że gleba wokół Noteci osiadła o 60 centymetrów. To sprawia, że każde drobne wystąpienie rzeki z koryta powoduje podtopienia łąk.  

– Rolnicy muszą mieć też świadomość, że te łąki położone są na terenie zalewowym. Ten teren zalewowy, jak sama nazwa wskazuje, będzie od czasu do czasu narażony na tego typu sytuacje. My oczywiście staramy się zapobiegać tym sytuacjom - zapewnia Grzegorz Smytry, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.  

Między innymi poprzez konserwację rzeki. W sierpniu specjalne barki będą kosić przybrzeżną roślinność. Ma to sprawić, że woda szybciej spłynie z zalanych łąk i pól.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group