Uważaj na kaszę z Biedronki. Sklep wycofuje partię produktu

25.06.2021   Autor: News4Media
686---434
Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że popularna kasza dostępna w sklepach sieci Biedronka, może zawierać szkodliwy dla zdrowia składnik. Podjęto decyzję o wycofaniu produktu ze sklepów. Producent apeluje również o zwrot kaszy z wadliwej partii.

Kasza gryczana Plony Natury
Państwowa Inspekcja Sanitarna, po przeprowadzeniu reprezentatywnych badań na produktach spożywczych, stwierdziła w kaszy gryczanej Plony Natury pakowanej w woreczkach, obecność pestycydu. Poziom chloropiryfosu miał przekraczać najwyższy dopuszczalny próg, dlatego podjęto decyzję o wycofaniu całej partii produktu ze sprzedaży.

Jak rozpoznać kwestionowaną kaszę?
Producent podał szczegółowe dane, które pomogą wyodrębnić partię wadliwego produktu. Jeśli posiadasz w swojej kuchni taką kaszę, koniecznie sprawdź, czy widniejące na niej oznaczenia, pokrywają się z poniższymi:
Produkt: Kasza Gryczana Plony Natury, 4x100 gramów
Najlepiej spożyć przed/ numer partii: 08.04.2022 18:49 161PLALB21AD214
Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn
Producent: Sawex Foods spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Zakład Produkcyjny, ul. Przemysłowa 9, 83-400 Kościerzyna
  
Jakie działania zostały podjęte?
Producent wykonał badania na próbce archiwalnej kaszy, jednak nie wykazały one obecności chloropiryfosu. Aby mieć pewność, że wadliwa kasza nie będzie trafiać w ręce konsumentów, zarówno firma Sawex Foods jak i dystrybutor, Jeronimo Martins Polska, wycofały z obrotu całą partię kwestionowanego produktu. Działania nadzorowane są przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
Gdzie zwrócić?
Klienci, którzy posiadają wadliwy produkt, proszeni są o jego zwrot w najbliższym sklepie Biedronka, w oryginalnym opakowaniu umożliwiającym zweryfikowanie partii. Nie jest wymagane okazanie dowodu zakupu. 

Czym jest chloropiryfos?
Jest to pestycyd, który powszechnie stosuje się jako środek owadobójczy. Według Komisji Europejskiej, substancja może niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka. Zaobserwowano również, że powoduje zaburzenia poznawcze w kontakcie płodu z ciężarną matką oraz wywołuje zaburzenia genetyczne. Może obniżać rozrodczość organizmów.

W przypadku dodatkowych pytań, konsumenci mogą kontaktować się telefonicznie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym pod nr telefonu +48 22 34 53 300 czynnym w dni robocze w godzinach 08:15-16:15.

fot.: iStock, graf.: GIS

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group