Asta Video Fest

Religia i etyka w szkołach. Jedna z opcji odpadnie

11.06.2021   Autor: Redakcja
639---9
Zbliża się koniec "okienek" zamiast lekcji religii. Wkrótce uczeń, który na takie zajęcia nie chodzi, i tak będzie miał zajęty czas. 

Obecnie jest tak, że nie trzeba chodzić na lekcje religii. Decydują o tym rodzice dziecka, a w przypadku uczniów pełnoletnich oni sami. Zamiast na religię można uczęszczać na etykę, a ocena z tego przedmiotu jest wpisywana na świadectwie. Tyle że w nie każdej szkole są lekcje etyki. Zgodnie z przepisami, powinny zostać zorganizowane, jeśli chociaż jeden rodzic o to zawnioskuje. Jeżeli tego nie zrobi, dziecko ma wtedy czas wolny od zajęć.

Jeszcze pod koniec kwietnia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił, że chce uporządkować kwestię religii i etyki. Mówił, że wkrótce rodzic lub pełnoletni uczeń będzie musiał wybrać między tymi przedmiotami. Będzie zobligowany na któryś uczęszczać. -Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości. – zdecydował minister, ale przez dugi czas nie było wiadomo, jak do tej koncepcji podchodzi Kościół. Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski ustosunkowała się właśnie do słów szefa resortu edukacji.
-W kontekście szeroko podejmowanego tematu wprowadzenia obligatoryjnego wyboru pomiędzy etyką i lekcją religii, Komisja wyraziła wsparcie dla tej inicjatywy. Zaznaczono jednocześnie, że kwestia podjęcia tej decyzji nie leży po stronie Episkopatu, a jest kompetencją rządu i ministra edukacji i nauki. – czytamy w oficjalnym stanowisku, w którym też przypomniano, że: -płaszczyzna etyczna oraz formacja moralna odgrywa kluczowe zadanie w całym procesie wychowania dzieci i młodzieży. W tej materii potrzeba współpracy szkoły, rodziny i środowiska parafialnego.

Aktualnych, dokładnych i ogólnopolskich danych dotyczących uczęszczania uczniów na religię nie ma. Ostatnie pochodzą z badania przeprowadzonego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w roku szkolnym 2019/2020. W całej Polsce na lekcje religii uczęszcza 87,6% uczniów we wszystkich typach placówek edukacyjnych. To o 0,4% procent mniej niż rok wcześniej. Najwięcej uczniów religii uczy się w diecezji pelplińskiej 99,2%, najmniej w warmińskiej 70%. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, obejmującej m.in. Piłę, na lekcje religii chodzi 85,1% uczniów. 

opr. News4Media,
fot.: poglądowa pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group