Rybołowy powróciły do Nadleśnictwa Lipka!

28.05.2021   Autor: Redakcja
835---323
Do Nadleśnictwa Lipka wróciły rybołowy. Nowa para rybołowów osiedliła się w gnieździe na słupie wysokiego napięcia. Gniazdo było od 2019 roku opustoszałe, po tym, jak zamieszkująca je para - Roszponka i Szuwarek- wraz z potomstwem została zaatakowana i zabita przez jastrzębia. 

-Pisaliśmy wcześniej, że na początku maja zaobserwowaliśmy pojedynczego ptaka, od poniedziałku w okolicy gniazda obserwujemy już parę rybołowów! - napisało Nadleśnictwo Lipka w mediach społecznościowych. Leśnicy skonsultowali powrót ptaków z ornitologami. Ci są zdania, że obserwowana w tym roku para nie będzie miała młodych. Po prostu ptaki przyleciały zbyt późno, by przystąpić do lęgu. Młode nie zdążyłyby się usamodzielnić przed odlotem na zimę. 

Jednak dorosłe osobniki odbudowują gniazdo, a to pozwala mieć nadzieję, że w przyszłym roku mogą do niego powrócić i wyprowadzić z niego pisklęta. Obserwowane przez nas zjawisko odbudowy gniazda, mimo tego, że na składanie jaj jest zbyt późno, jest znane ornitologom i nazywane jako: "frustration nest" - tłumaczą leśnicy. 
Podobną sytuację mogliśmy obserwować w latach 2012-2013 w przypadku znanej w całej Polsce Roszponki i Szuwarka.  W 2012 roku przyleciały późno, odbudowały gniazdo i mimo, że nie miały potomstwa, przez cały sezon pozostawały w jego okolicy. Następnie, w 2013 roku, przyleciały "tradycyjnie" wczesną wiosną i wyprowadziły lęg składający się z 2 młodych. Leśnicy liczą, że w obecnym przypadku sytuacja się powtórzy. 

źródło: Nadleśnictwo Lipka
fot. P. Feculak

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group