Sondaż: kto wszedłby do Sejmu, gdyby wybory odbyły się już w tę niedzielę?

14.05.2021   Autor: News4Media
1356---240
Wyniki najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” pokazują, jak głosy Polaków rozłożyłyby się w wyborach parlamentarnych. Agencja zapytała także respondentów o zdanie w przypadku zmiany liderów poszczególnych partii. Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbyły się w najbliższą niedzielę zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość.

Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskałaby wynik 33,5 proc. głosów. Notowania rządzącego ugrupowania są stabilne, ale nie pozwoliłyby zdobyć większości sejmowej.

Drugie miejsce zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni. Według sondażu zagłosowałoby na nią 21,9 proc. respondentów. Pozycję wicelidera w badaniach zajmuje już od kilku miesięcy.

Najgorszy wynik w historii badań US zanotowała Koalicja Obywatelska. Znajdujące się na trzeciej pozycji stowarzyszenie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych otrzymałoby 12,1 proc. głosów. Poparcie dla KO obniża się od dawna, teraz spadek może być związany z sytuacją związaną z unijnym Funduszem Odbudowy. Koalicja Obywatelska wstrzymała się bowiem od głosowania za ratyfikacją decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej.

Do parlamentu dostałaby się również Lewica, na którą chęć oddania głosów zadeklarowało 9,6 proc. badanych, a także Konfederacja z wynikiem 8,6 proc. poparcia Polaków. Na sejmowych ławach nie zasiadłby PSL-Koalicja Polska. Ugrupowanie uzyskałoby 4,3 proc. głosów.
Przypomnijmy, że próg pozwalający na wprowadzenie posłów do Sejmu wynosi 5 proc. Frekwencja wyborcza wyniosłaby 51,8 proc.

Zmiany liderów partii szansą na lepsze wyniki? Agencja United Surveys zapytała respondentów także o to, czy zmiany liderów poszczególnych partii wpłynęłyby na ich zdanie. Większy udział Rafała Trzaskowskiego w KO sprawiłby, że na formację chęć głosu zadeklarowałoby 15,7 proc. badanych. Jeżeli doszłoby do zapowiadanej współpracy byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z PSL-em – Koalicja Polska weszłaby do sejmu z poparciem 6,4 proc. W takim przypadku PiS pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego zdobyłby 34 proc. głosów wyborców, Polska 2050 Szymona Hołowni 19,6 proc., Lewica Włodzimierza Czarzastego, Adriana Zandberga i Roberta Biedronia 9,1 proc., a Konfederacja z Krzysztofem Bosakiem, Arturem Dziamborem i Grzegorzem Braunem jako liderami 6,9 proc.

Sondaż został zrealizowany metodą CATI (metoda wywiadu przeprowadzonego telefonicznie) 11 maja 2021 roku na próbie 1000 osób.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group