Asta Video Fest

Ważne zmiany w szczepieniach dwudawkowych!

12.05.2021   Autor: News4Media
1144---97
Od następnego tygodnia wejdą w życie zmiany w terminach szczepień druga dawką. Będzie to dotyczyć wszystkich szczepionek przeciwko COVID-19, oprócz preparatu firmy Johnson and Johnson, który jest podawany jednokrotnie.

Krócej poczekasz na drugą dawkę
Od 17 maja zostanie skrócony czas podawania drugiej dawki szczepionek. Największe zmiany dotyczą specyfiku firmy AstraZeneca, gdzie okres pomiędzy porcjami zmieni się – z blisko 3 miesięcy do 5 tygodni.

- Zgodnie ze stanowiskiem Rady Medycznej podjęliśmy decyzję o skróceniu okresu między podaniem drugiej dawki szczepionki: Moderna z 42 dni do 35 dni, Pfizer z 42 dni do 35 dni, AstraZeneca z 84 dni do 35 dni. Zmiana wejdzie w życie od 17 maja. Podyktowana jest dostępnością szczepionek – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 17 maja zmiany obejmą również ozdrowieńców. Szczepienie ich odbędzie się po 30 dniach od daty otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Wcześniej trzeba było czekać aż 90 dni. 

Punkty szczepień powszechnych już działają
Szczepienia dla wszystkich pełnoletnich
W niedzielę ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla roczników 2000-2003. Oznacza to, że na szczepienie mogą zapisać się wszystkie osoby, które do 9 maja 2021 r. skończyły 18 lat. Dla osób, które 18 urodziny będą obchodziły w kolejnych dniach, e-skierowania na szczepienia zostaną wystawiane w dniu ukończenia pełnoletności.

- Od 9 wszyscy pełnoletni Polacy mają wystawione e-skierowania. Jest to ponad 31 mln osób - poinformował Michał Dworczyk. W nadchodzącym tygodniu Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim zajmie stanowisko na temat możliwości szczepienia młodzieży, która skończyła 16 lat.

4 sposoby na to, by zapisać się na szczepienie
Na szczepienie można się rejestrować na cztery sposoby: poprzez bezpłatną infolinię 989, przez Internetowe Kontro Pacjenta i e-rejestrację, osobiście w punkcie szczepień lub przez wysłanie SMS o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group