Cmentarz jeniecki w Pile-Leszkowie zostanie odrestaurowany

10.03.2021   Autor: Artur Maras
123---99
Teren będzie ogrodzony a nagrobki odnowione. Odtworzona zostanie także brama, która kiedyś tam stała.

- Ludzie niestety nie szanują tego miejsca nekropolii. Chodzą w różnych jej miejscach, nawet z psami, więc chcielibyśmy najpierw zrobić ogrodzenie i bramę, którą chcielibyśmy zrobić w takiej pierwotnej formie, w jakiej była, czyli z trzema krzyżami. Chcielibyśmy odtworzyć pomniki poszczególnych narodowości, czyli jeńców brytyjskich, rosyjskich wyznania ewangelickiego, jak również wszystkich jeńców, którzy tam są pochowani, a także ten blok z piaskowca, który teraz jest przy wejściu - tłumaczy Lidia Plewa, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej UM Piły. 
Wojewoda wielkopolski, pod którego podlega nekropolia, przeznaczył na ten cel 270 tys. zł. To nie wystarczy jednak na całościowe prace odtworzeniowe. Gmina w pierwszej kolejności chce ogrodzić ten teren. Ma to związek z powracającymi tu aktami dewastacji. Dalsze etapy prac będą zależeć od otrzymanych pieniędzy. Urzędnicy z pilskiego magistratu wystąpili do wojewody o dodatkowe 3 mln zł na kompleksowe odnowienie cmentarza.

Spoczywa na nim około 3 tys. jeńców z armii państwa ententy z czasów I Wojny Światowej, zmarłych w latach 1914-1918 w Niemieckim Obozie Jenieckim w Pile.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group