Modernistyczny kościół św. Antoniego po renowacji

16.02.2021   Autor: Artur Maras
1028---324
Parafia św. Antoniego w Pile zabiega o kolejne fundusze na dalszą renowację kościoła. Niedawno zakończyły się prace konserwatorskie w prezbiterium. Dzięki temu wnętrze świątyni odzyskało częściowo dawny blask i wygląda tak jak w latach 30-tych XX wieku.

Kościół Św. Antoniego w Pile to najcenniejszy zabytek sakralny w mieście, a zarazem perła architektury modernistycznej. Prace konserwatorskie rozpoczęły się latem ubiegłego roku.

- Najważniejsza część kościoła, czyli prezbiterium została generalnie odnowiona do stanu pierwotnego jak było to 1930 roku jak kościół został oddany do użytku - zapewnia o. Tomasz Wołoszyn, proboszcz parafii pw. św. Antoniego w Pile. Konserwatorzy oczyścili szlachetne tynki z drobinami kwarcu z warstw starej farby. Przywrócili także oryginalne kolory. Okazało się, że dominowało tu złoto. Podczas prac odkryto także oryginalne malowanie belek stropu. Kolory są przedłużeniem barw rzucanych przez okrągły witraż, który otaczają trzy podświetlane i złocone kręgi.
- Łączna powierzchnia złoceń to 250 metrów kwadratowych. Oprócz witraży złocenie jest jedynym elementem dekoracyjnym tej przestrzeni i dodatkowo podkreśla surowość i fakturę ścian. To jest obiekt wyjątkowy nie tylko na skalę naszego województwa, czy Polski, ale nawet światową - podkreśla Katarzyna Pubanc-Zalewska, konserwator zabytków.

Przywrócenie dawnej, pełnej świetności wnętrzu kościoła wymaga jednak jeszcze więcej pieniędzy. Proboszcz stara się o nowe fundusze zewnętrzne na ten cel. Dotychczasowa renowacja kosztowała ponad 600 tys. złotych. Pieniądze dały: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kuria koszalińsko-kołobrzeska oraz sama parafia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group