DPS-y szczepią swoich podopiecznych. Czy wystarczy szczepionek?

21.01.2021   Autor: Artur Maras
1376---56

Trwają szczepienia podopiecznych Domów Pomocy Społecznej. W powiecie pilskim jest pięć takich placówek. Łącznie mieszka w nich kilkaset osób. Część mieszkańców została już zaszczepiona pierwszą dawką. Pozostali czekają na szczepionki.

Szczepienie podopiecznych DPS-ów rozpoczęło się 18 stycznia. Domy Pomocy Społecznej są pod względem kolejności szczepień w grupie zero. W DPS-ie w Chlebnie, pierwszą dawką, zaszczepiono już niemal wszystkich podopiecznych.

- Proces szczepienia przebiegał sprawnie. Cała akcja trwała około 3 godzin. Odbyła się bez żadnych problemów - zapewnia Edward Starszak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Chlebnie. 

Po 21 dniach ponad 70 mieszkańców placówki otrzyma drugą dawkę. Szczepienia rozpoczęły się także w DPS-ie w Rzadkowie, w Falmierowie zaczną się najprawdopodobniej jutro a podopieczni DPS-ów w Dębnie i w Pile jeszcze czekają na wyznaczenie terminu. W przypadku Piły wiele zależy od nowych dostaw szczepionek do Szpitala Specjalistycznego. Lecznica czeka na kolejną partię, po tym, jak firma Pfizer ścięła o połowę dostawy preparatu do Polski. W pilskim szpitalu najpierw jednak zaszczepieni zostaną pracownicy, którzy muszą otrzymać drugą dawkę specyfiku.

- Jesteśmy zobowiązani zgodnie z ChPL-em (Charakterystyka Produktu Leczniczego - przyp. red.) zaszczepić drugą dawką te osoby, które dostały pierwszą dawkę. W zasadzie oni są w tej chwili z pierwszeństwem. Oczywiście musimy zapewnić logistykę, bo to nie jest wcale takie proste, szczególnie jeżeli będziemy szczepić podmioty zewnętrzne - tłumaczy lekarz Maciej Osiecki, koordynator ds. szczepień w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. 

Zgodnie z deklaracja Agencji Rezerw Materiałowych, szczepionki na drugą dawkę trafią do szpitala najprawdopodobniej jutro. Nie wiadomo co z dalszymi dostawami. A szybkie wyszczepienie często starszych i schorowanych podopiecznych DPS-ów ma zapewnić im bezpieczeństwo przed koronawirusem.

- Żeby nie chorować. Koronawirus ma tak dziwny przebieg i nie wiemy, kto będzie chory, kto będzie miał zagrożenie życia, a kto przejdzie łagodnie jak zwykłe przeziębienie lub jako zwykłe nosicielstwo - dodaje Maciej Osiecki. 

Od wiosny w Domach Pomocy Społecznej na terenie kraju, obowiązuje podwyższony reżim sanitarny i kategoryczny zakaz odwiedzin.

- Utrzymujemy na razie. Póki nie wyszczepimy i mieszkańcy nie nabędą odporności, to ten jakby specjalny rytm pracy w określonych reżimach i zmienionej organizacji funkcjonuje - mówi dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Chlebnie. 

Na zaszczepienie czekają nie tylko podopieczni DPSów. W następnej grupie są ludzie starsi i niepełnosprawni. Dla pilskich seniorów miasto oferuje bezpłatny dowóz do punktów szczepień. Taką potrzebę trzeba jednak zgłosić z wyprzedzeniem.

- Wniosek można złożyć podczas rejestracji do punktów szczepień. Zostanie on przekazany do koordynatora transportu, czyli do mnie bądź też osobiście telefonicznie lub mailowo na kontakt, który został podany na stronie miasta Piły - wyjaśnia Marian Martenka, prezes Stowarzyszenia PRO SENIOR. 

We wniosku należy podać datę, godzinę i miejsce szczepienia oraz adres i numer kontaktowy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group