Warto robić postanowienia noworoczne?

05.01.2021   Autor: Artur Maras
1095---99
Postanowienia noworoczne – zwrot ten odmieniany jest w styczniu przez wszystkie przypadki. Zaczynamy uczyć się czegoś nowego, uprawiać sport, zdrowiej się odżywiać. Powodów dla których warto przyrzec sobie jakieś postanowienie, jest jednak tyle samo co... wymówek, aby nie dotrwać do wyznaczonego celu.

Są tacy, którzy w styczniu nie robią żadnych postanowień. 

- Nie robiłem nigdy i nie robię do tej pory, bo i tak później w realizacji raczej się nie spełnia - mówią pilanie. 

Większość jednak, zostawiając za sobą stary rok, coś sobie postanawia.

- Rzucę palenie. Zdrowe odżywianie jakiś trening, chociaż teraz jest ciężko, bo siłownie są pozamykane - mówią pilanki. 

Trenerzy personalni przekonują, aby nie robić sobie żadnych wymówek, szczególnie teraz kiedy siłownie są zamknięte, a my przez kwarantannę i obostrzenia ruszamy się znacznie mniej.

- Można wychodzić na spacery, marszobiegi, można uprawiać naprawdę bardzo dużo dyscyplin na zewnątrz. Nie warto szukać wymówek „a bo siłownie są zamknięte i nie warto nic robić”. Jest naprawdę wiele możliwości. Poza tym wiele klubów prowadzi zajęcia online z których również można korzystać i ćwiczyć ze swoim ulubionym instruktorem - tłumaczy Kamila Kickel-Hinz, manager Gym Factory. 
Tu niezbędna jest systematyczna praca. Warto także do noworocznych planów podejść metodycznie. Najlepiej spisać je na kartce.

- I sprawdzić np. jeśli napisałam sobie 10 celów na 2021 rok, to ile ja z tego zrealizowałam, żeby mieć takie poczucie sprawstwa - mówi Romana Otto, psycholog. Cel warto też dzielić na mniejsze etapy. Zbyt ambitnie plany, z góry skazane są na niepowodzenie. Nie warto zakładać od razu udziału w maratonie jeśli nie uprawiamy nawet regularnie sportu. Ważne by cel był mierzalny, konkretny i realny. Wtedy jest największa szansa na powodzenie obietnicy, którą złożyliśmy sami sobie.

- Warto robić plany przez cały rok, natomiast jeżeli jest to start i ma być ta meta na koniec roku to warto sobie pomyśleć, czego ja tak naprawdę chcę od siebie - dodaje psycholog. 

I co chciałbym osiągnąć oraz co jest dla mnie naprawdę ważne. Od tego w dużej mierze zależeć będzie skuteczna realizacja naszych postanowień.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group