Asta Video Fest

Gwiazda Betlejemska znów pojawi się na niebie

18.12.2020   Autor: Redakcja
419---386

Cztery dni przed Bożym Narodzeniem na niebie widoczne będzie niezwykłe zjawisko, nazywane przez ekspertów „wielką koniunkcją”. Dwie największe planety Układu Słonecznego: Jowisz i Saturn znajdą się w jednej linii. Gdy popatrzymy na nie z Ziemi będą przypominać wielką gwiazdę. Poprzednio taką sytuację można było zaobserwować w 1226 r.

Zjawisko to nazwano Gwiazdą Betlejemską, ponieważ zdarza się w okolicy 21 grudnia. Mogli je widzieć mędrcy, którzy wędrowali, obserwując gwiazdę, by pokłonić się Jezusowi w Betlejem. W Wigilię, nim przystąpimy do wieczerzy, czekamy na pierwszą gwiazdkę, która ma przypominać o gwieździe, która prowadziła pasterzy i mędrców. 

Gwiazda Betlejemska to tak naprawdę koniunkcja dwóch planet: Jowisza i Saturna. Koniunkcje powstają, gdy dwa obiekty niebieskie obserwowane z Ziemi wydają się przechodzić na niebie bardzo blisko siebie. Oczywiście te obiekty niekoniecznie są wówczas fizycznie blisko, a po prostu wyglądają w ten sposób z powodu swoich wzajemnych ustawień na orbitach wokółsłonecznych.

Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna nastąpi w poniedziałek 21 grudnia 2020. Po zachodzie Słońca Jowisz i Saturn są około 20 stopni nad horyzontem, później szybko zachodzą. Łącznie Gwiazda Betlejemska będzie widoczna na niebie aż do 25 grudnia. 

Następna okazja, aby zobaczyć na niebie Gwiazdę Betlejemską przypadnie w 2080 roku, a kolejna dopiero w 2400 roku, dlatego miejmy nadzieję, że duże zachmurzenie, które ostatnio utrzymuje się na niebie się zmniejszy i pozwoli nam podziwiać to zjawisko. 


fot. pexels.com

Przeczytaj więcej o: Gwiazda Betlejemska, Jowisz, koniunkcja, Saturn,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group