Jak zmiana nazwiska wpływa na ubezpieczenie samochodu?

17.11.2020   Autor: Reklama
2182---58
Istnieje wiele czynników kształtujących cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Wiek kierowcy oraz jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów – chociaż mają największe znaczenie – nie są jedynymi kryteriami. Sprawdź, czy i jak zmiana nazwiska może wpłynąć na wysokość szacowanej składki.

Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają wiele czynników, na podstawie których dokonują kalkulacji polisy. Składają się one na tzw. ryzyko ubezpieczeniowe – im jest ono większe, tym wyższych kwot można się spodziewać.

(Nie)typowe czynniki wpływające na cenę OC
Wiek kierowcy, data otrzymania uprawnień do kierowania samochodami, miejsce zamieszkania czy nawet marka pojazdu – to standardowe czynniki decydujące o wysokości składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą jednak pod uwagę znacznie więcej elementów przy szacowaniu kosztów. Zalicza się do nich między innymi:
  • przebieg pojazdu
  • pojemność silnika
  • rodzaj tankowanego paliwa
  • liczbę dzieci.
Znaczenie ma także liczba spowodowanych szkód.

Zmiana nazwiska oznacza niższą składkę?
Zmiana nazwiska kojarzy się głównie ze zmianą stanu cywilnego – w przypadku kobiet. Chociaż wydaje się, że taka zmiana – z formalnego punktu widzenia – nie jest znacząca, w praktyce zwykle bywa inaczej. Dotyczy to między innymi ubezpieczenia komunikacyjnego. Czy wiesz, że dla wielu ubezpieczycieli jednym z elementów ryzyka ubezpieczeniowego jest… stan cywilny? Raport przygotowany przez Rankomat jednoznacznie wskazuje, że kierowcy pozostający w związkach małżeńskich płacą niższe składki niż na przykład single.

Przykład 1. Średnia wysokość składki OC opłacana przez panny / kawalerów wynosi 926 zł. Natomiast osoby zamężne / żonate płacą zaledwie 597 zł. Różnica jest kolosalna.

Czy niższe składki dotyczą także osób rozwiedzionych – skoro i w tym przypadku niekiedy dochodzi do zmiany nazwiska?
Przykład 2. Średnia wysokość składki OC opłacana przez panny / kawalerów wynosi 926 zł. Osoby rozwiedzione płacą natomiast składkę w wysokości ok. 646 zł.
O zmianie nazwiska warto informować
Wszystko wskazuje na to, że zmiana nazwiska wcale nie jest prywatną sprawą kierowcy. Warto o tym informować nie tylko instytucje urzędowe (to właściwie wręcz obowiązek), ale również towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu można znacząco obniżyć składkę – nawet o kilkaset złotych. Jeśli chcesz zgłosić zmianę nazwiska ubezpieczycielowi, należy wypełnić formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej. Możesz także wysłać odpowiednią wiadomość mailową albo skontaktować się z infolinią.

Niezależnie od wybranej formy kontaktu, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie wymagało przesłania skanu dokumentów potwierdzający zmianę nazwiska, np. dowód osobisty, zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego (akt małżeństwa).

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących zmiany nazwiska, warto zapoznać się z treścią artykułu dostępnego pod adresem https://rankomat.pl/samochod/jak-zmiana-nazwiska-wplywa-na-ubezpieczenie-samochodu.

Chcesz płacić mniej za OC? Porównaj oferty
Jeżeli zmiana nazwiska spowodowała obniżkę ceny OC, nadal możesz poszukiwać najtańszej oferty. Z pomocą przychodzi serwis porównywarkowy udostępniający kalkulator ubezpieczeń, np. https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/. Dlaczego warto z niego skorzystać?

Kalkulator ubezpieczeń to świetne narzędzie, dzięki któremu:
  • oszczędzasz mnóstwo czas – wszystkie oferty zostały zebrane w jednym miejscu
  • oszczędzasz pieniądze – wybór najtańszej polisy pozwala zaoszczędzić nawet do 50%
  • możesz podpisać umowę przez internet – z możliwością jej wypowiedzenia w ciągu 14 dni.
Pamiętaj! Ubezpieczenie OC musisz mieć, ale nie musisz płacić najwyższej zaproponowanej składki. Warto postawić na najtańszą polisę, bo zakres ochrony i sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group