Osocze od ozdrowieńców szansą dla chorych na COVID-19. Niestety wciąż go brakuje

07.11.2020   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
1230---249
Może pomóc najciężej chorym i jest go ciągle za mało. Mowa oczywiście o osoczu ozdrowieńców. Ten magiczny niemalże składnik krwi jest potrzebny praktycznie we wszystkich szpitalach leczących pacjentów z covid19. Kto i jak może go oddać?

Od kiedy w naszym życiu pojawiła się pandemia, pojawiły się też wcześniej nieznane nam terminy i zachowania. Część z nas po raz pierwszy usłyszała też o ozdrowieńcach i terapii osoczem. Pilanie jednak w tej kwestii orientują się całkiem dobrze.

 

Osocze to składnik krwi, który u osoby, która wyzdrowiała po przebyciu covid19, zawiera przeciwciała mogące pomóc osobom aktualnie chorującym. A potrzeby są duże.

Każdy, kto potrzebuje tlenoterapii i ma spadki saturacji poniżej 95 i widoczne są pierwsze zmiany już w obrazach radiologicznych, to właśnie powinien mieć włączone to osocze - mówi lek. med. Beata Nowak-Krupińska, ordynator oddz. Intensywnej Terapii i Anestezjologii pilskiego szpitala.

W Pile takich osób jest 27. Osocze to dla części tych pacjentów lek ostatniej szansy mogący uchronić ich przed podłączeniem do respiratora. Pozyskać go można tylko i wyłącznie od osób, które przechorowały covid19 i są w wieku od 18 do 60 lat. U chorego, który był hospitalizowany musi upłynąć 14 dni od wypisania ze szpitala.
Jeżeli, a takich mamy bardzo dużo osób, przechorował w systemie domowym i miał potwierdzone jednym wynikiem dodatnim koronawirus, to od chwili ustąpienia wszystkich objawów chorobowych musi minąć 28 dni - mówi lek. med. Hanna Skalisz, zast. dyr. RCKiK w Poznaniu. 

Jeżeli spełniają Państwo te warunki i chcą oddać osocze, należy zadzwonić do działu dawców Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu pod nr 61/886 33 54, tam kwalifikacją zajmie się lekarz. Kobiety, które były w ciąży muszą najpierw zbadać poziom przeciwciał antyHLA. Badanie to można wykonać w pilskiej stacji krwiodawstwa przy Rydygiera. Samo pobranie osocza odbywa się w Poznaniu, trwa około godziny. Dawcą można zostać wielokrotnie.

Urząd Miejski w Chodzieży każdemu mieszkańcowi powiatu chodzieskiego, który zechce oddać osocze gwarantuje transport do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu oraz półroczny bezpłatny karnet na basen lub do kina.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group