Cała Polska od soboty czerwoną strefą! Są też nowe ograniczenia

23.10.2020   Autor: Redakcja
1401---65
Cała Polska od soboty będzie czerwoną strefą. Dziś podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne ograniczenia związane ze stanem epidemicznym w kraju. 

Ponad 13 tysięcy zakażeń dziś zanotowano w całej Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 16 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 137 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Dlatego rząd dziś wprowadził kolejne obostrzenia. Od soboty Polska będzie czerwoną strefą. 

Czerwona strefa - co to oznacza? 

- Dziś ta liczba zbliża się do 15 tys. dziennie. Musimy zahamować tempo przyrostu zakażeń. Te obostrzenia przyniosą skutek za około 10-14 dni. Jeśli nie będą działały, będziemy zamykać dostęp do kolejnych dziedzin, bo najważniejsze jest życie i zdrowie nas wszystkich - mówi premier Mateusz Morawiecki. 

Szpitale powiatowe zamieniane są w szpitale covidowe. 

- Stawiamy też szpitale tymczasowe, które powiększą nam bazę łóżkowa o 5 tys. łóżek - mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. 

Minister apelował o noszenie maseczek i dezynfekcję rąk, bo to jest kluczowe w ograniczaniu transmisji zakażeń. Nie ma lekarstwa na koronawirusa wciąż, dlatego tak ważne jest zapobieganie zakażeniom. Wszystkie te obostrzenia były konsultowane ze specjalistami. Premier poinformował o nowych dodatkowych ograniczeniach: 
- Szkoły podstawowe od klas IV do VIII nauka w trybie zdalnym 
- Dzieci i młodzież do 16-go roku życia nie może wychodzić bez opieki dorosłych w godzinach od 8.00 do 16.00 
- Działalność gastronomiczna ograniczona do wydawania dań na wynos (na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia) 
- Zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Wyjątki to np. pracownicy budowlani, lub rodziny
- Nakaz pozostawania w domach seniorów powyżej 70 roku życia  

- Na śmierć są przede wszystkim narażone osoby starsze. Prosimy seniorów powyżej 70-roku życia, aby nie wychodzili z domu. Uruchamiamy "Korpus Wsparcia Seniorów", poprzez zaangażowanie wolontariuszy, harcerzy czy żołnierzy WOT w dostarczaniu żywności. Powyżej 70 roku życia gwałtownaie wzrasta śmiertelność na covid-19 - mówi premier. 

Premier apelował o ograniczenie kontaktów społecznych. 

- Gospodarka mam nadzieję będzie pracować na obrotach szybszych niż wiosną. Nie zamykamy zakładów, ale apelujemy o przestrzeganie reżimów sanitarnych, aby obostrzenia nie były poważniejsze - dodawał Mateusz Morawiecki.  

Jeśli transmisja zakażeń przez kolejnych 10 dni się nie zmniejszy to być może trzeba będzie znów zamknąć granice i ograniczać usługi i działalność zakładów pracy. Premier zapowiedział jednocześnie rekompensaty dla najbardziej poszkodowanych branż. 

fot. KPRM

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group