Asta Video Fest

Kino za rogiem. Kameralna sala kinowa w Trzciance

09.10.2020   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
1168---303
Wyjście do kina, które nie jest poprzedzone śledzeniem nowości? Bez przeglądania „co grają?” To możliwe. Kino Za Rogiem oferuje bibliotekę około tysiąca filmów i możliwość, by pójść do kina na to, czego sobie zażyczymy. Takie kameralne miejsce powstało w Trzciance.

Symboliczne przecięcie wstęgi i gotowe. Można zaczynać. Do dyspozycji widzów pozostaje sala, a na niej niewiele ponad 20 miejsc i wyposażenie na najwyższym poziomie. Kino mieści się w Szkole Podstawowej nr 3, której uczniowie również będą mogli z niego korzystać. Podobnie jak każdy, kto będzie miał ochotę zobaczyć jeden z tysiąca filmów w warunkach kameralnej sali kinowej. Miejsce to także morze możliwości dla nauczycieli.

Oprócz tego, że oczywiście można robić prelekcje, projekcje i dyskusje po filmie, to można również to miejsce wykorzystać jako taki punkt, aby organizować działania około filmowe, czyli na przykład terenowe gry miejskie, spotkania z ciekawymi ludźmi - zapewnia Katarzyna Włodkowska, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile. 

Ale także miejsce do tego, by uczniowie mogli zaprezentować swoje, już prawie profesjonalne, produkcje. Gościem specjalnym otwarcia był Janusz Zaorski, reżyser filmowy, który ma wizje idealnego repertuaru dla takiego miejsca. Chciałby, aby gospodarze godzili nurty rozrywkowe, z filmami, które są w stanie widza czegoś nauczyć o świecie.
Są osoby, które w ten sposób chcą się więcej o życiu dowiedzieć. „Rany boskie, to jest na innym kontynencie, to się dzieje w Chinach, albo w Korei, a przecież to jest tak, jak u nas, w domu” - jeżeli ktoś coś takiego powie, to znaczy, że twórca robiąc produkt lokalny, jednocześnie uogólnił to na cały świat. I to jest marzenie, żeby taki film był, który po prostu będzie zrozumiały, czytelny dla widza w Polsce, w Kinie za Rogiem - tłumaczy Janusz Zaorski, reżyser filmowy. 

A Kino za Rogiem to przedsięwzięcie stworzone ze środków unijnych. W całej Polsce takich placówek jest ponad 50. Ich zadanie to wypełnienie luki na kulturalnej mapie miasta, dzielnicy, czy wsi, na której powstało. Więcej o funkcjonowaniu trzcianeckiego kina w poniedziałkowym Kurierze Czarnkowsko-Trzcianeckim o godz. 18.30.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group