NFZ: ponad 219 mln zł na walkę z koronawirusem w Wielkopolsce

02.10.2020   Autor: Redakcja
2168---150
Od początku pandemii, czyli od marca, do końca sierpnia na świadczenia związane ze zwalczaniem Covid-19 wielkopolski oddział NFZ przekazał podmiotom medycznym ponad 219 milionów złotych. Zdecydowanie największa część tej kwoty trafiła do szpitali. Leczenie pacjentów oraz utrzymanie łóżek w stanie gotowości na przyjęcie osób zakażonych Sars-Cov-2 lub z podejrzeniem Covid-19 kosztowało od marca do sierpnia ponad 118 milionów złotych.

Pozostałe koszty poniesione w związku z zapobieganiem i leczeniem Covid-19 to między innymi transport medyczny, dostępność i pobyty w izolatorium, utrzymanie punków pobrań, same koszty pobrania wymazów do badania w kierunku koronawirusa, przeprowadzanie testów, dodatkowe wynagrodzenia dla personelu zaangażowanego w leczenie pacjentów z podejrzeniem lub zakażonych czy dodatkowe pieniądze dla placówek w wysokości 3 procent wartości wystawionych faktur. 3 procent to pieniądze, które mają zrekompensować koszty poniesione w związku ze zwiększonym reżimem sanitarnym obowiązującym w placówkach medycznych.

Na samo leczenie stomatologiczne osób zakażonych wielkopolski NFZ przekazał prawie 300 tysięcy złotych. Zaledwie 0,5 procent tej kwoty to pieniądze na świadczenia udzielone pacjentom. Wynika z tego, że niemal cała kwota (99,5 proc.) to opłaty ryczałtowe za gotowość do udzielania świadczeń.

Od 15 września zaczęła obowiązywać nowa strategia walki z koronawirusem, a wraz z nią nowe zasady rozliczania i finansowania placówek zwalczających i leczących Covid-19. Ograniczają one znacznie kwoty wydawane na samą gotowość, skupiają się bardziej na finansowaniu realnych świadczeń medycznych.

Zgodnie z nową strategią walki z koronawirusem, szpitale zostały podzielone na trzy poziomy zabezpieczenia. Na pierwszym poziomie znalazły się głównie szpitale powiatowe, ale też kliniczne i marszałkowskie, do których trafiają pacjenci z podejrzeniem koronawirusa. W naszym regionie to szpitale: w Pile, w Czarnkowie, w Trzciance, Wyrzysku i Złotowie. 

Drugi poziom to szpitale z oddziałami zakaźnymi, gdzie trafiają pacjenci wymagający leczenia z powodu Covid-19 oraz z podejrzeniem tej choroby. Takich szpitali w Wielkopolsce jest 5 i jeden na III poziomie zabezpieczenia to Szpital Miejski im. J. Strusia. 
W Wielkopolsce działa 37 punktów pobrań materiału do badań w kierunku Sars-Cov-2. W naszym regionie punkty działają przy szpitalach. 

Szpital Specjalistyczny w Pile - 67 210-66-79
Szpital w Czarnkowie - 67 352-80-98
Szpital w Chodzieży - 67 282-67-12 
Szpital w Złotowie - 503-001-766 
Szpital w Wyrzysku - 67 210-98-42 

Do uruchomionych w Wielkopolsce punktów pobrań zgłosiło się do tej pory prawie 20 tysięcy pacjentów. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci zarówno za każdy wymaz, jak i za gotowość punktów pobrań do udzielania świadczeń. Łącznie od momentu uruchomienia w maju pierwszego drive-thru do końca września Fundusz wydał na ten cel ponad milion złotych.

Pobrane od pacjentów próbki trafiają do laboratoriów. Takich, które wykonują badania w kierunku Sars-Cov-2 mamy w Wielkopolsce 16. Od początku pandemii przeprowadziły one ponad 308 tysięcy testów (stan na 28.09.2020). Więcej testów wykonano jedynie w województwach mazowieckim (730 tys.) i śląskim (381,6 tys.). Do końca września WOW NFZ przekazał za wykonanie testów 34,3 mln zł.

Na transport pacjentów z podejrzeniem i zakażeniem Covid-19 Wielkopolski oddział NFZ podpisał umowy z 8 podmiotami, które dysponują 9 zespołami jedno- i dwuosobowymi. Od początku marca wykonały one w sumie około 3 tysięcy wyjazdów, podczas których karetki przejechały ponad 500 000 kilometrów. Na koszty transportu składają się opłaty ryczałtowe za gotowość oraz za zrealizowane wyjazdy. W sumie, od marca do końca sierpnia jest to kwota prawie 2,5 miliona złotych.

Od 1 lipca szpitale, poradnie specjalistyczne i lekarze rodzinni otrzymują dodatkowe pieniądze, które maja pomóc zrekompensować koszty poniesione z powodu pandemii. To 3 procent wartości każdej faktury wystawionej przez podmioty medyczne. Do końca września wielkopolski oddział NFZ wypłacił z tego tytułu 27,5 miliona złotych.

opr. biuro prasowe wojewody wielkopolskiego 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group