Zakład Aktywności Zawodowej został Lodołamaczem

01.10.2020   Autor: Magdalena Lach
1206---56
Szyją, piorą i gotują. Zakład Aktywności Zawodowej w Wałczu, w którym pracują osoby z niepełnosprawnościami działa zaledwie półtora roku i już zbiera laury w konkursach społecznych. Placówkę nagrodzono za łamanie stereotypów i dawanie szans niepełnosprawnym. ZAZ został Lodołamaczem.

Wiesław Pilch pracuje w Zakładzie Aktywności Zawodowej od początku jego istnienia, czyli półtora roku. Gotuje kopytka, devolay, gołąbki. Wcześniej uczęszczał na Warsztaty Terapii Zajęciowej. Tu dostał szansę normalnej pracy.

Daje mi to satysfakcję, że jako osoba niepełnosprawna czuję się też potrzebny i mogę pokazać że osoby niepełnosprawne są zauważalne. Dzięki temu zakładowi, który tu powstał możemy realizować swoje marzenia, swoje pasje - zapewnia Wiesław Plich, pracownik ZAZ.  

Oprócz niego pracuje tu jeszcze 61 osób z niepełnosprawnościami. W nowych pracowniach szyją maseczki, piorą ubrania robocze dla lokalnych firm. Oprócz tego dbają o zieleń miejską i obsługują cateringowo imprezy. Ich pracę koordynują instruktorzy i rehabilitanci.

- Jest to dla nich bardzo duży awans społeczny, ponieważ to, czego nauczyli się tutaj w pracy, też realizują sobie w domu. Czują się bardziej potrzebni, a dzięki temu też lepiej przebiega ich rehabilitacja - tłumaczy Żaneta Pielech, instruktor zawodu w ZAZ. 


Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Wałczu rozpoczął swoją działalność półtora roku temu. Wyposażył pracownie, zatrudnił pracowników, zaczął sprzedawać swoje usługi. Za miniony rok został doceniony w ogólnopolskim konkursie Lodołamacze. Zajął III miejsce w ćwiartce kraju w kategorii rehabilitacja społeczno-zawodowa.

Ta nagroda to przede wszystkim za to, że nie ma barier w przedsiębiorstwie społecznym, w firmach prywatnych, w urzędach. Nie ma barier dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, że są to otwarte drzwi dla tych osób, że zawsze mogą liczyć na wsparcie - zapewnia Jolanta Pawlus, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Wałczu. 

Wałecki ZAZ jako jedyny z województwa zachodniopomorskiego awansował w swojej kategorii do ogólnopolskiego finału. Lodołamaczem z naszego regionu została też Pływająca Baza Nurkowa i Rehabilitacyjna z Płotek. Stowarzyszenie HSA Krok po Kroku wygrało w kategorii Przyjazna Przestrzeń. Gala finałowa 8 października w Warszawie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group