Asta Video Fest

"Nie zapomnijcie tamtych dni" wystawa fotografii Ryszarda Janickiego

25.09.2020   Autor: Redakcja
1017---835
"Nie zapomnijcie tamtych dni" wystawa fotografii Ryszarda Janickiego. Wystawę zorganizowano w 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Zdjęcia będzie można obejrzeć w niedzielę, 27 września o godz. 17.00 w Kawiarni Dworcowej PKP w Pile. 

Autorem zdjęć jest Ryszard Janicki - fotograf związany z Piłą od 1945 roku. Od ponad 60 lat dokumentuje m.in. zmiany jakie zachodziły w Pile. 

- Na wielu zdjęciach zachował obrazy wyglądu  ulic naszego miasta i zachodzących tam wydarzeń oraz miejsc które obecnie już nie istnieją, ale zarejestrowane zostały na tysiącach negatywów i przeźroczach stanowiących cenny zbiór zapisu obrazu rozwoju naszego miasta w okresie dziesięcioleci - napisał organizator wystawy Artur Łazowy. 

Mieszkańcy Piły będą mieli okazję obejrzeć na pilskim dworcu PKP kilka fotografii dokumentujących ważne wydarzenia z lat 1980-1981. 

- Wydarzenia Sierpnia 80’ należą do najważniejszych w najnowszej historii Polski. Zrodziła się wówczas „Solidarność”, która po niemal dziesięcioletnim długim marszu przyniosła wolność nie tylko naszej ojczyźnie, ale większości państw Europy Środkowo – Wschodniej. W ten wolnościowy ruch społeczny zaangażowało się około 10 milionów Polaków. Chociaż oczy wszystkich zwrócone były wówczas na Gdańsk, gdzie znajdowała się siedziba ogólnopolskich władz NSZZ „Solidarność”, to jednak każdy z regionów Polski czynnie brał udział w tym niezwykłym czasie nadziei, na zmianę komunistycznej rzeczywistości, która zniewalała naród od 1945 r. Tak było również i w Pile. Warto o bohaterach tamtych wydarzeń pamiętać i wciąż przypominać to wszystko, czego wówczas dokonali - napisał w zaproszeniu na wystawę ks. Jarosław Wąsowicz SDB. 
Ryszard Janicki otrzymał Honorowe Wyróżnienie wpisem do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły,  nadane decyzją Prezydenta Miasta Piły w uznaniu działalności organizatorskiej na rzecz harcerstwa i młodzieży oraz dokumentowania historii miasta poprzez fotografię.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group