Nowi żołnierze w wielkopolskiej brygadzie WOT

10.08.2020   Autor: Redakcja
860---742
Uczniowie, studenci ale także listonosz, kucharz, lekarz, mechanik czy siatkarz zostali żołnierzami OT w wielkopolskiej brygadzie. Ponad 80 ochotników stanęło w niedzielę do przysięgi wojskowej. Uroczystość odbyła się na terenie koszar w Lesznie, gdzie stacjonują żołnierze, z 12 Brygady WOT.

To była nietypowa przysięga wojskowa. Zwykle jest to szczególne przeżycie dla nowych żołnierz, ale także dla ich rodzin. Teraz jednak ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, bramy koszar dla osób z zewnątrz pozostały zamknięte. Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 25 lipca i musieli odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które stanowi wstęp do dalszego szkolenia żołnierza WOT. Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin.

- Wśród ochotników znalazło się 16 kobiet. Podczas szkolenia nowo wcieleni „terytorialsi” zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Aby przystąpić do przysięgi, przyszli żołnierze musieli w upale zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej” czyli pokazać czego się nauczyli na szkoleniu. To dopiero początek drogi, jaką będą musieli odbyć ochotnicy. Po przysiędze czekają ich szkolenia rotacyjne, które planowane są głównie w dni wolne. Aby jednak osiągnąć pełną gotowość do walki żołnierz OT szkoli się trzy lata - mówi kpt. Marcin Misiak z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 
To pierwsza przysięga w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialej po długiej przerwie. Aktualnie WOT walczy z koronawirusem w ramach operacji pn. „Trwała Odporność”.

fot. DWOT

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group