Jak znaleźć pracę w branży stomatologicznej?

15.07.2020   Autor: Reklama
1189---236

W związku z dynamicznym rozwojem branży stomatologicznej w Polsce, zarówno małe gabinety, jak i duże kliniki dentystyczne, poszukują profesjonalnego personelu. Jak wynika z danych „Barometru zawodów” na rok 2020, zapotrzebowanie na asystentki oraz higienistki stomatologiczne w Wielkopolsce wciąż jest wysokie. Pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami brakuje w powiatach poznańskim, grodziskim, średzkim, gostyńskim oraz krotoszyńskim. Oznacza to, że osoby, które ukończyły szkołą policealną na jednym z tych dwóch kierunków, mają szansę na sprawne zdobycie zatrudnienia w branży.

Asystentka stomatologiczna w Poznaniu - jak zdobyć kwalifikacje niezbędne do pracy w tym zawodzie?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, do pracy w branży stomatologicznej nie jest konieczne wykształcenie wyższe. Uprawnienia do wykonywania zawodów takich jak technik dentystyczny, asystentka stomatologiczna oraz higienistka można zdobyć w szkole policealnej. Kandydaci nie muszą mieć również zdanej matury - wystarczy jedynie świadectwo ukończenia liceum lub technikum. 

Nauka na kierunku asystentka stomatologiczna trwa zaledwie rok. W jej trakcie słuchacze zapoznają się z zagadnieniami takimi jak anatomia, fizjologia i patofizjologia narządu żucia, ergonomia i materiałoznawstwo w stomatologii, organizacja ochrony zdrowia, pierwsza pomoc czy komunikacja personalna. Odbywają oni ponadto zajęcia z zawodowego języka angielskiego, a także uczestniczą w zajęciach praktycznych w profesjonalnie wyposażonych pracowniach. Absolwenci kierunku mogą szukać zatrudnienia w miejscach takich jak kliniki i gabinety dentystyczne, firmy zajmujące się dystrybucją asortymentu dentystycznego, przychodnie lub oddziały chirurgii twarzowo-szczękowej. Zarobki asystentki stomatologicznej w Poznaniu zależą od jej wykształcenia, doświadczenia oraz miejsca zatrudnienia.

Higienistka stomatologiczna w Poznaniu - kto może nią zostać?

Podobnie jak w przypadku asystentki stomatologicznej, uprawnienia do pracy w profesji higienistki można zdobyć w szkole policealnej. Nauka trwa jednak nie rok, lecz dwa lata z uwagi na większą ilość materiału, którą muszą przyswoić słuchacze. Higienistka stomatologiczna posiada uprawnienia zawodowe do wykonywania zabiegów profilaktyczno-technicznych, takich jak piaskowanie, skaling, polerowanie, lakierowanie czy lakowanie zębów. W czasie zajęć praktycznych, przyszłe higienistki uczą się obsługi profesjonalnych urządzeń i aparatów. Muszą one ponadto posiadać specjalistyczną wiedzę na temat zdrowia i higieny jamy ustnej, ponieważ w ich roli leży edukowanie pacjenta oraz pomaganie mu w dobraniu właściwych środków pielęgnacyjnych. 

Absolwenci kierunku mogą szukać zatrudnienia w miejscach takich jak przychodnie,  kliniki dentystyczne, oddziały chirurgii twarzowo-szczękowej, szkoły lub przedszkola. Mogą oni również otworzyć własne gabinety i świadczyć usługi prywatnym klientom. Zarobki higienistki stomatologicznej w Poznaniu zależą od jej doświadczenia, wykształcenia, posiadanych kwalifikacji i miejsca pracy. Bez wątpienia na najlepsze wynagrodzenia mogą liczyć te, które podjęły decyzję o pracy na własną rękę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group