Zakopiańska wystawa w BWA w Pile

14.07.2020   Autor: Redakcja
1278---262
Wystawa "Z tatrzańskiej ziemi, z wielowiekowej tradycji" w pilskim BWA. Będzie też koncert góralskiej kapeli. Wernisaż wystawy prac Bożeny Gąsienicy–Byrcyn już w ten piątek o godz. 19.00. 

Twórczość Bożeny Gąsienicy–Byrcyn w większości wiąże się z kulturą podhalańską. Artystka wyrosła z tatrzańskiej ziemi i z tradycji, pieczołowicie kultywowanej przez przodków. 

- Z rodzinnego domu na Wojdyłówce pod Brzegiem rozciąga się przepiękny widok na całe Tatry. Góry te, w czasie późniejszego okresu tworzenia stanowić będą ulubiony i częsty element jej prac. Obok miejsca urodzenia na życie artystki wpływ wywarło przekazywane z pokolenia na pokolenie bogactwo kulturowe. Ważne były dla niej korzenie, z których wyrosła. Zarówno dziadowie, jak i rodzice dbali o zachowani góralskich tradycji – opowiada Wojciech Gąsienica–Byrcyn.

Bożena Gąsienica–Byrcyn szczególnie upodobała sobie gobeliny i tkaniny samodziałowe. Artystka utkała ich ponad trzydzieści. Inna dziedzina sztuki jaką podejmuje artystka to malarstwo rodzajowe. Tworzone jest ono najczęściej na niewielkich deseczkach o wymiarach kilkunastu centymetrów.

- Ten rodzaj twórczości najpełniej ukazuje głęboką więź artystki z jej podhalańską ojcowizną. Życie codzienne, w tym praca, obyczaje, obrzędy, ale też zabawa, z którymi spotykała się na co dzień, przedstawione zostały dość realistycznie. Tak je postrzegała i utrwaliła w wyobraźni jako obrazy, które z wolna odchodziły w przeszłość. Potrafiła ująć piękno przemijającego gazdowskiego życia - mówi o pracach żony Wojciech Gąsienica–Byrcyn.
Ciekawą częścią twórczości malarskiej Bożeny Gąsienicy – Byrcyn są portrety. Do najbardziej interesujących należy kolekcja twarzy różnych rodów podhalańskich takich jak Bechledów, Galiców, Gąsieniców, Krzeptowskich i innych. Także spotykamy portrety poświęcone ludziom zasłużonym dla Tatr i Podhala jak na przykład Zofii Radwańskiej–Paryskiej i Witolda Paryskiego, Wincentego Galicy, Józefa Pitonia czy Stefana Chałubińskiego. Powstała także część poświęcona pracownikom Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Uznaniem cieszą się także prace artystki ukazujące niemal wszystkich „mędroli” ukazanych przez Józefa Tischnera w książce „Historia filozofii po góralsku”. Bożena Gąsienica – Byrcyn prezentowała swoje prace na 48 wystawach indywidualnych w kraju i poza jego granicami. Teraz jej bogaty dorobek, wielorodność stosowanych przez artystkę technik, zarówno tkackich jak i malarskich, będziemy mieli okazję oglądać w Pile.

Wieczór uświetni występ góralskiej kapeli na patio Galerii. Artystka będzie gościem wieczoru. Zwiedzający proszeni są o zabranie ze sobą maseczek i zachowanie dystansu w związku z panującą epidemią koronawirusa.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group