Zapadły wyroki za wyłudzenie 2 mln zł dotacji unijnej

22.06.2020   Autor: Redakcja
329---171
Blisko 2 miliony złotych unijnych dofinansowań - tyle próbowała wyłudzić firma z Piły. W ramach prowadzonego postępowania na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie o wartości 4,3 miliona złotych. Wobec podejrzanych Sąd Okręgowy w Poznaniu wymierzył kary pozbawienia wolności oraz kary grzywny.

- Pod koniec 2017 roku policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Pile wraz z Prokuraturą Rejonową w Pile uzyskali informację, że władze jednej z firmy znajdującej się w Pile, posługując się nierzetelną i nieprawdziwą dokumentacją starają się o unijne dofinansowanie. Prowadzone w tej sprawie śledztwo dotyczyło wyłudzenia z Banku Gospodarstwa Krajowego kwoty bliskiej 2 milionów złotych. Do momentu, kiedy w sprawę włączyły się organy ścigania,  podejrzani zdołali pozyskać 800 tys. złotych. Podjęte działania pozwoliły zablokować wypłatę kolejnej części środków. Ustalono również, że sprawcy przedstawili nierzetelne dokumenty, które pozwoliły firmie pozyskać 3 milionowy kredyt technologiczny - przypomina mł. asp. Jędrzej Panglisz, rzecznik prasowy pilskiej policji. 
W efekcie śledztwa postawiono zarzuty 12 podejrzanym. Zastosowano wobec nich dozór policyjny oraz poręczenia majątkowe o łącznej kwocie 1,5 miliona złotych. Dodatkowo na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek o wartości 4,3 miliona złotych.

O tej sprawie pisaliśmy TU. 

- Funkcjonariusze ustalili również, że niektórzy oskarżeni od kilku lat nie płacili podatków. Dzięki pracy śledczych Urząd Skarbowy w Pile odzyskał 800 tys. złotych - dodaje rzecznik. 

15 czerwca Sąd Okręgowy w Poznaniu wymierzył wobec oskarżonych zarówno kary pozbawienia wolności jak i grzywny. Łączna wartość orzeczonych kar w tej sprawie przekroczyła 1,2 milion złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group