Sąsiedzka pomoc, a tam, gdzie sąsiadów brak – wparcie urzędników

16.03.2020   Autor: Michał Kępiński
1689---110
Sąsiedzka pomoc, a tam, gdzie sąsiadów brak – wparcie urzędników. Miasta w naszym regionie mają swój sposób na wsparcie starszych osób, które ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem powinny pozostać w domu. Dzięki pomocy nie pozostaną oni bez najpotrzebniejszych środków do życia.

Notujemy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Najbardziej narażone są osoby starsze. Minister zdrowia zaapelował do nich, aby nie wychodzili z domów. Seniorom w codziennych zakupach chcą pomóc inni.



Wsparcie zaoferowali także mieszkańcy Dobrzycy. Ruszają z akcją pomoc sąsiedzka dla seniorów. Jej celem jest ograniczenie wizyt osób starszych w miejscach, które skupiają dużą ilość ludzi np. komunikacji autobusowej czy supermarketach.

Zaraz po pomyśle zadzwoniłam do naszej pani sołtys, po czym chwile później już było 10 osób chętnych do pomocy i to jest taka inicjatywa społeczna bardzo szybka i reakcja na ten pomysł też była bardzo szybka - mówi Monika Starostka, pomysłodawca akcji, mieszkanka Dobrzycy.

Osoby, które potrzebują wsparcia mogą zgłosić się do sołtysa wsi (Julity Lehmann pod numerem telefonu 601-492-767 ten fragment damy na portal, w tv to zginie). W Złotowie natomiast rusza akcja „Pomoc dla seniora oraz osób obciążonych chorobami”. Do działania włączyło się ponad 20 wolontariuszy

- Wolontariusz dostaje wytyczne, co trzeba kupić, jedzie do sklepu, robi zakupy i na podstawie paragonu jedzie i rozlicza się z tą osobą i przekazuje zakupy. Będzie możliwość żeby zrobili zakupy czy odebrali recepty lub wykupili leki - tłumaczy Agnieszka Narloch, współorganizatorka akcji „Pomoc dla seniora oraz osób obciążonych chorobami”. 
Parafia św. Rodziny w Pile z pomocą rusza od poniedziałku. Teraz trwa nabór na wolontariuszy. Swoje wsparcie seniorom zaoferowali też instruktorzy harcerstwa z Piły.

- W tym momencie uruchamiamy naszą kadrę instruktorską, mówię o osobach dorosłych, którzy na określony telefon, potrzebę będą wspomagać naszych seniorów przede wszystkim w zakupach artykułów żywnościowych pierwszej potrzeby jak i dostarczaniu leków - zapewnia Grzegorz Rzymski, komendant Hufca ZHP w Pile.

Na przeciw seniorom wychodzą także urzędnicy. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Pile poza stałymi usługami opiekuńczymi osoby starsze mogą liczyć na pomoc doraźną.

- Jeśli osoba rzeczywiście nie ma nikogo z najbliższego otoczenia, nie ma także możliwości skorzystania z pomocy sąsiedzkiej i nie może sobie tych podstawowych potrzeb zapewnić, a jest osobą w podeszłym wieku, osobą niepełnosprawną to może oczywiście zgłosić się do nas i zachęcamy do kontaktu telefonicznego - mówi Marzena Amza, zastępca dyrektora MOPS w Pile. 

Także na stronie Urzędu Miasta w Pile można zamawiać pomoc dla seniorów.

Także na Facebooku powstała grupa Piła - walczy razem. Tu też można znaleźć oferty pomocy.

Osoby starsze w razie zakażenia mają większe ryzyko powikłań i ciężkiego przebiegu choroby COVID-19. Dlatego tak ważne jest, aby seniorzy unikali dużych skupisk ludzi na przykład w galeriach handlowych czy kościołach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group