Piesi będą mieli pierwszeństwo na przejściu... zanim na nie wejdą

29.01.2020   Autor: Mateusz Manthai
902---325
Piesi będą mieli pierwszeństwo na przejściu... zanim na nie wejdą. Szykują się zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Korekta ma zostać wprowadzona jeszcze w tym roku.

Bezwzględne pierwszeństwo pieszych to największa zmiana, jaka ma zostać wprowadzona w kodeksie drogowym. Do tej pory przechodnie mieli pierwszeństwo dopiero, gdy znajdowali się na pasach. 

Przeciwny zmianom jest uczestnik rajdów samochodowych Michał Szejner. Jego zdaniem, zapowiadane zmiany wcale nie poprawią bezpieczeństwa pieszych na pasach. 

- Musimy mocno zauważyć to, że już w tej chwili dużo ludzi zapatrzonych jest w telefony komórkowe i po prostu przechodzi przez pasy nie rozglądając się. Widzę w tym największe zagrożenie - przekonuje Michał Szejner, zawodowy kierowca, uczestnik rajdów samochodowych.Nie bez znaczenia jest odpowiednie oznakowanie przejść dla pieszych. Po zmroku, zdolność koncentracji i szybkość reakcji kierowców są obniżone, dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Policyjne statystyki jednoznacznie wskazują na wzrost liczby wypadków z udziałem pieszych. 
- Niestety jest tak, że potrąceń jest coraz więcej. Możemy spodziewać się, że jeżeli rzeczywiście ten przepis wejdzie i pieszy będzie miał pierwszeństwo to może być tych zdarzeń troszeczkę więcej - mówi asp. Marcin Domagalski, zastępca naczelnika WRD KP w Pile.

Kierowcy zaznaczają, że nowe przepisy w znacznym stopniu przenoszą na nich ciężar odpowiedzialności. Podkreślają że w pewnych sytuacjach trudno jest jest odpowiednio zareagować na zagrożenie.

Uprzywilejowana pozycja pieszego to nie jedyna zmiana, jaka czeka kierowców. Nowe przepisy mają zaostrzyć także ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. Między godziną 23 a 5 rano pojedziemy nie 60 km/h a 50.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group