Inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Chodzieskiego

01.12.2019   Autor: Mateusz Manthai
1313---234
I sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Chodzieskiego za nami. Podczas obrad, nowo mianowani radni wybrali przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza zgromadzenia.

Młodzieżowa Rada Powiatu to organ o charakterze doradczym. Tego typu kolegia tworzone są przez grupy młodych osób. Radni wybierani są przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach przeprowadzanych w szkołach. Historia tworzenia młodzieżowych rad sięga lat 90.

- Pierwsze młodzieżowe rady powstały poza naszym regionem. Pierwsza w Częstochowie, ale stopniowo w Polsce coraz więcej jednostek samorządowych takie młodzieżowe rady powołuje - mówi Waldemar Ratajczak, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Młodzieżowe rady działają w największych miastach kraju. Kolejna powstała w Chodzieży. To już druga tego typu inicjatywa w mieście. Wcześniej doszło do powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej.

- Od pewnego czasu chodził nam po głowie pomysł młodzieżowej rady powiatu. Na początku kadencji za temat wziął się pan Mariusz Witczuk, członek naszej Rady. Przygotował projekt statutu. W maju podjęliśmy uchwałę - wyjaśnia Mirosław Juraszek, starosta chodzieski

W szkołach ponadpodstawowych odbyły się wybory członków młodzieżowej rady. Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego otrzymał 7 mandatów, I LO im. św. Barbary 5, Zespół Szkół w Ratajach 3, zaś Prywatny Zespół Szkół 2 mandaty. Prezydium będzie zbierało się w zależności od potrzeb, lecz nie rzadziej, niż raz na kwartał.
- Liczymy na to, żeby młodzież wychodziła z inicjatywami, żeby doradzała Radzie Powiatu Chodzieskiego – tej dorosłej, ale też, żeby włączała się w różne akcje na terenie powiatu i żeby była widoczna - tłumaczy Adrian Urbański, koordynator Młodzieżowej Rady Powiatu Chodzieskiego

Młodzieżowi radni zdają sobie sprawę z tego, z jakim obowiązkiem przyjdzie im się zmierzyć. Nie tracą jednak nadziei i wierzą w to, że uda im się uwrażliwić lokalne władze na potrzeby zarówno młodych, jak i starszych mieszkańców powiatu.

- Według mnie brakowało takiej grupy młodych, zgranych ludzi, którzy faktycznie mają jakieś idee, są zaangażowani i chcą coś osiągnąć. Właśnie to jest ta grupa. To jest ta grupa, której cały powiat potrzebował, której potrzebowali młodzi ludzie - dodaje Bartosz Ewert – I LO im. św. Barbary w Chodzieży

Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Powiatu został Sławomir Smolczewski z I LO w Chodzieży. Wiceprzewodniczącą wybrano Weronikę Jańczak z Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego, zaś sekretarzem Zofię Kuleszę z I LO.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group