Mieszkaniowi dłużnicy

20.10.2019   Autor: Magdalena Lach
966---213
Co zrobić z dłużnikami komunalnymi, którzy zalegają z czynszem? Złotów ma na nich metodę. Mieszkańcy mają odpracowywać swoje długi. Głównie poprzez dbanie o zieleń i proste prace porządkowe. Rozporządzenie burmistrza wejdzie w życie jeszcze w tym roku.


Spora część najemców lokali komunalnych nie płaci miastu za wynajem. W ten sposób w budżecie brakuje rocznie około 1,5 miliona zł. Mieszkańcy choć nie płacą, dalej tam mieszkają.

- Powinni płacić, a jeżeli nie mają pieniędzy, to niech idą do pracy
- Nie ma nic za darmo
- To nie może iść z naszych podatków, ludzi którzy pracują
- komentują mieszkańcy.

A brakujące pieniądze można by wykorzystać np. na inwestycje. Burmistrz postanowił działać i wydał rozporządzenie pozwalające odpracować dług. Wytypował 64 najemców, którzy kwalifikują się do prac na rzecz miasta.

- Dajemy taką alternatywę, że można to zadłużenie odrobić. Odrobić na rzecz zasobu, jaki tworzy tworzy Miejski Zakład Gospodarki Lokalami. To są zieleńce, są skwery. To są proste proste prace konserwatorskie na strychach, w piwnicach, na klatkach schodowych. Najczęściej będą one właśnie w zamieszkiwanym przez siebie obiekcie - tłumaczy Adam Pulit.
Oprócz tego wprowadzone zostaną też w tym roku ograniczenia w zużyciu ciepłej wody. Miasto zainstaluje w mieszkaniach dłużników liczniki, które będą rozliczały zużycie. Mieszkaniec, aby mieć ciepłą wodę, będzie musiał wykorzystać wykupiony wcześniej kod. System odpracowywania opłaty za wynajem lokalu komunalnego istnieje też w Pile. Zaczął działać w 2011 roku. Początkowo zainteresowanie było duże.


- W tej chwili obserwujemy systematyczny spadek zainteresowania odpracowaniem niestety. Ale są jeszcze osoby, które trwale korzystają z tej formy pomocy i mamy też takich dłużników, którzy w ten sposób spłacili całe swoje zadłużenie - mówi Hanna Tomczyk z Miejskiego Zakładu Komunalnego w Pile.

Teraz jedynie 13 rodzin korzysta z tego rozwiązania. Jak będzie w Złotowie? Burmistrz zapowiada twarde egzekwowanie nowych zasad.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group