Unikalna platforma do nurkowania na pilskich Płotkach

04.08.2019   Autor: Artur Maras
1111---299
Jedyna tego typu platforma nurkowa na świecie na ukończeniu. Na Płotkach kończona jest specjalna instalacja do nurkowania dla niepełnosprawnych. Tworzy ją stowarzyszenie HSA Krok po Kroku. Otwarcie planowane jest na wrzesień.

Do niedawna stowarzyszenie HSA Krok po Kroku uczyło niepełnosprawnych nurkowania na pilskim basenie. Jednak z czasem podopieczni nie mogli już patrzeć na to same monotonne dno basenowej niecki.

-Osoby, które marzyły o kolejnych zajęciach na basenie, mówiły, że znają na pamięć wszystkie płytki na dnie. Maja już tam wszystko policzone. Pojawił się taki zwariowany pomysł, że osoba, która nie może wychodzić na zimno, nie może zabrukować w normalnym jeziorze czy morzy, żeby mogła bezpiecznie zejść pod wodę tutaj - mówi Grzegorz Marciniak z fundacji NordTo co powstaje obecnie na Płotkach jest wyjątkowe i to w skali świata bowiem konstrukcja pełna jest innowacyjnych rozwiązań takich jak ruchome dno, dzięki któremu można bezpiecznie zanurzyć osobę, która dopiero uczy się nurkować. Niezwykłe jest także miejsce usytuowania bazy. Osoby nurkujące ze specjalnej platformy oprócz wodnej toni zobaczą także znajdująca się w strefie przybrzeżnej podwodną, bujną roślinność i pływające pomiędzy nią ryby.
-To jest mnóstwo pomysłów zaczerpniętych gdzieś tam z różnych baz w Europie i na świecie wdrożonych w jednym miejscu na jedna platformę, która ma być takim udogodnieniem dla osób głównie z niepełnosprawnościami ale również dla osób sprawnych - tłumaczy Krzysztof Trawiński ze Stowarzyszenie HSA Krok po kroku

Bo pod wodą różnice pomiędzy pełnosprawnymi i nie zanikają. Na platformę prowadzi szeroki pomost, który umożliwi osobom na wózku inwalidzkim samodzielne dostanie się do niej. Obecnie trwa kładzenie instalacji i docieplanie budynku. Potem przyjdzie czas na zamontowanie windy dla niepełnosprawnych. Oprócz miejsca schodzenia pod wodę, powstanie tu także strefa dla bliskich i zaplecze socjalne. Z przystani będzie można korzystać cały rok. 
Jej otwarcie planowane jest na wrzesień. Już jesienią więc przed niepełnosprawnymi nurkami otworzy się zupełnie nowy i nieznany świat.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group