Czy wypoczynek na plaży miejskiej w Jastrowiu jest bezpieczny?

02.08.2019   Autor: Magdalena Lach
---

Wystające gwoździe z pomostu, zbyt mała liczba ratowników zdaniem wypoczywających, czy też niebezpieczne dno akwenu. To mankamenty plaży miejskiej w Jastrowiu. Czy więc wypoczynek w tym miejscu jest bezpieczny?

W słoneczne dni przebywa tu nawet 300 osób. Z wypoczynku na plaży miejskiej w Jastrowiu korzystają mieszkańcy i uczestnicy kolonii. Nad ich bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni. To jest trochę za mało ratowników, bo jest tylko dwójka. A ludzi jest sporo tutaj - powiedziała jedna z wypoczywających na jastrowskiej plaży. 

I choć liczba ratowników jest właściwa według przepisów prawa, to sami zainteresowani też odczuwają ten ciężar na swoich barkach. Gdy jest kilkaset osób na plaży, to jednak ciężko nam jest spojrzeć na każdego, na każde dziecko - wyjaśnia Natalia Czapiewska, ratownik WOPR. 

A po zejściu ratowników z pomostu, o bezpieczeństwo każdy musi zadbać sam. Dotyczy to głównie  śmiałków skaczących z pomostu. W ten sposób życie nad jeziorem w Jastrowiu stracił niedawno młody mężczyzna. Spad jest od czterech metrów, kończąc na ośmiu i pół metra. Dlatego jest to strasznie niebezpieczne dla kąpiących się tutaj - ostrzega Szymon Jankowski, ratownik WOPR.

Kwestia bezpieczeństwa nad jeziorem wiąże się również z infrastrukturą. A ta, na jastrowskiej plaży odstrasza. Pomost jest w bardzo złej kondycji. Powinien być cały wyremontowany, ponieważ stwarza zagrożenie dla tutejszych plażowiczów - dodaje Szymon Jankowski. Obecny pomost czasy świetności ma za sobą. Na ten sezon kąpielowy obowiązuje zakaz wstępu na niego. O tym, że stanowi zagrożenie, wiadomo było już od dawno. Dlaczego do tej pory nic z tym nie zrobiono? Burmistrz tłumaczy, że miał związane ręce, bo jezioro nie było własnością gminy. Teraz jednak jest iskierka nadziei. Udało nam się w tym roku skutecznie podpisać z Wodami Polskimi umowę na korzystanie i przejęcie w zarządzanie tych pomostów. To pozwala nam wykonywać dokumentację nowych pomostów - powiedział burmistrz Jastrowia Piotr Wojtiuk. I powinny być one wykonane w przyszłym roku. Do tej jednak pory mogą stwarzać niebezpieczeństwo i być zagrożeniem dla zdrowia i życia wypoczywających na plaży.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group