Zaczęło się astronomiczne lato

21.06.2019   Autor: Adam Pelczyk
---

Dzisiaj o godzinie 17:54 Słońce zagóruje w zenicie nad Zwrotnikiem Raka. To wydarzenie wiąże się z rozpoczęciem astronomicznego lata. Przed nami najdłuższy dzień w roku, który w Pile trwać będzie 16 h 58’. Nasza dzienna gwiazda wzeszła o 4:25 a zajdzie o 21:23.

Okres letni to doskonały czas na obserwacje astronomiczne. W okolicy przesilenia, podczas gdy Słońce chowa się tylko nieznacznie pod horyzont, możemy oglądać niezwykle widowiskowe obłoki srebrzyste. Są to najwyższe chmury, możliwe do podziwiania z powierzchni Ziemi. Znajdują się w mezosferze, na wysokości kilkudziesięciu kilometrów. Należy ich szukać po stronie północnej, podczas zmierzchu oraz gdy nastaje świt.

Już niedługo będziemy mogli także podziwiać częściowe zaćmienie Księżyca. U nas będzie ono widoczne 16 lipca w pierwszej części nocy. Faza maksymalna nastąpi o godzinie 23:32 a podczas niej tarcza Srebrnego Globu zostanie zasłonięta w 65 procentach.
 

Sierpień z kolei, to prawdziwa gratka dla obserwatorów spadających gwiazd. W tym właśnie miesiącu, dokładnie w nocy 12/13 sierpnia, przypada maksimum najbardziej znanego roju meteorów – Perseidów. Wtedy też można będzie dostrzec nawet około 150 gwiazd w ciągu godziny.

Przenieśmy się teraz na nasze pogodowe podwórko i prześledźmy sytuację meteorologiczną z ostatnich dni. Tegoroczny czerwiec przynosi póki co gorącą i upalną aurę. Zapisze się on z pewnością, jako miesiąc dużo cieplejszy od normy wieloletniej. Do tej pory, w Pile zanotowaliśmy aż 10 dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 stopni. Wielu z nas narzeka i źle znosi taką pogodę. To wszystko spotęgowane jest faktem, że duże ciepło nadeszło gwałtowanie a jak dobrze pamiętamy – maj, nie przygotowywał nas stopniowo na takie warunki.

Dzisiejszy dzień w regionie mija pod znakiem na ogół umiarkowanego zachmurzenia. Gdzieniegdzie może ono wzrastać do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz. Za frontem atmosferycznym dotarła nieco przyjemniejsza masa powietrza polarnomorskiego, więc na termometrach nie notujemy wartości wyższych niż 25 stopni.

Nieco „chłodniejsza” pogoda utrzyma się jeszcze przez weekend natomiast w przyszłym tygodniu spodziewamy się napływu kolejnej porcji zwrotnikowego powietrza i temperatur ponownie około lub ponad 30 stopni.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group