Wał Pomorski 1945 nową regionalną marką turystyczną

20.06.2019   Autor: Justyna Zamorska
1771---175
Wał Pomorski 1945 to nazwa nowej regionalnej marki turystycznej skupiającej gminy województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Członkowie stowarzyszenia chcą skupić się na promowaniu historii, rozwoju turystyki i integrowaniu poszczególnych wydarzeń plenerowych.

Bitwa o Wał Pomorski była jedną z najbardziej chlubnych, lecz również tragicznych kart w historii polskiego oręża. W walkach według różnych szacunków zginęło od 6 do 14 tys. polaków. Projekt Wał Pomorski 1945 ma przypominać o tamtych wydarzeniach, ale być także okazją do ożywienia regionu pod względem turystycznym. Do stowarzyszenia przystąpiło 8 gmin z naszego regionu.

- Gmina Wałcz, miasto Wałcz, Tuczno, Człopa i Mirosławiec. Do tego gmina Borne Sulinowo, gmina Biały Bór, gmina Szczecinek i z województwa Wielkopolskiego na tym etapie jest gmina Jastrowie, namawiamy jeszcze Okonek, nie chcemy stracić atrakcji jaką są Podgaje z tej historycznej atrakcji, więc tez będziemy namawiali, żeby tutaj do nas wstąpiła. Dzisiaj też padła informacja, żeby również włączyć miasto Szczecinek - mówi Piotr Pawlik, burmistrz Mirosławca.

Gminy skupią się przede wszystkim na rozwoju turystyki, maksymalnym wykorzystaniu istniejących obiektów i integrowaniu poszczególnych wydarzeń plenerowych.

- Region nie tylko może ściągać do swoich jezior, do swoich lasów po to żeby popływać kajakami, żaglówkami, na grzyby przyjechać, ale żeby zobaczyć to co się działo prawie 75 lat temu i żeby zobaczyć jaki to jest ogrom - dodaje Janusz Gromek, członek zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Okolice odwiedzają liczni turyści, miłośnicy militariów i historycy z całego świata. Stowarzyszenie będzie dążyć, by nowa marka trafiła na mapę atrakcji turystycznych nie tylko Polski, ale też całej Europy.

- Warto żeby przyjeżdżali tutaj do nas i zapoznawali się z historią, tą częścią historii, która jest również ważna dla nas, dla mieszkańców powiatu wałeckiego - zapewnia Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki.

Pozostałości po Wale Pomorskim stanowią nie tylko pamiątkę po tragicznej historii, ale również nie lada atrakcję.

- Nasza Cegielnia, która jest już wyprodukowanym miejscem do zwiedzania. Ponadto koszary, które są zabytkiem z okresu II wojny światowej, gdzie są również schrony i cały szereg schronów miejskich, rozmieszczonych na terenie miasta - wyjaśnia Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza.

Turystycznie związane z Wałem Pomorskim jest również Jastrowie.

- Jastrowie od wielu lat ten wątek militarny w naszej promocji wykorzystujemy, choćby piknik militarny, który przecież już od kilku lat tutaj w regionie jest znaną imprezą. Ostatnio kilka innych organizowanych przez stowarzyszenia, imprez, które wpisują się właśnie w ten klimat militarny Wału Pomorskiego - tłumaczy Piotr Wojtiuk, burmistrz Jastrowia.

Współprace gmin będzie koordynować Stowarzyszenie Wał Pomorski 1945, które zastąpi funkcjonujące do tej Pory Stowarzyszenie Gmin Pojezierza Wałeckiego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group