Poewangelicki kościół ma 150 lat. Teraz wróci tam życie?

18.06.2019   Autor: Jakub Sierakowski
247---44
Perła architektury w Budach. W niewielkiej miejscowości w gminie Jastrowie, stoi ewangelicki kościół z ponad 150-letnią historią. Kościół, który dzięki przejęciu przez lokalne stowarzyszenie, ma zyskać drugie życie.

- Najważniejsze jest, że sama skorupa budynku i konstrukcja jest nienaruszona. Tutaj jest dobry punkt wyjścia i dobry start. Nie mamy zbyt wielkich ambicji ingerowania w architekturę, siłą rzeczy, bo jest to objęte opieką konserwatora zabytków. Zależy nam na uratowaniu tego przed zapomnieniem i nadaniu temu miejscu nowego sensu i tchnieniu w niego życia - mówi Dariusz Dudkiewicz ze stowarzyszenia Porozumienie dla Przyrody.
Nowym sensem istnienia tego miejsca ma być centrum edukacji ekologiczno – przyrodniczej. Stowarzyszenie chce, aby w kościelnym budynku powstało również „muzeum czasu”. Tam przedstawiona ma zostać historia Bud i narodowości, które żyły tam przez laty, czyli Niemców, Ukraińców i Polaków.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy zostaną zakończone prace renowacyjne, jednak stowarzyszenie chce, aby było to maksymalnie 5 lat. Przemianę zabytkowego kościoła można wspierać wpłacając pieniądze na numer konta: 98 8935 0009 0000 1759 2000 0010

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group