Trio Andrzeja Jagodzińskiego zagra Chopina. Koncert w ogrodach Staszicówki

07.06.2019   Autor: Redakcja
462---454
Trio Andrzeja Jagodzińskiego zagra Chopina - to już w sobotę w ogrodzie Muzeum Staszica w Pile. Plenerowy koncert z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów.

Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa plenerowa „Waleczny narodzie! Przestrzegam, użytkuj z czasu”. Stanisław Staszic w epoce wielkiej zmiany na przełomie XVIII i XIX wieku” nawiązuje bezpośrednio do 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

- Są przynajmniej dwa uzasadnione powody pozwalające „włączyć Staszica” w obchody wspomnianej rocznicy. Pierwszy to oczywiste podobieństwo pomiędzy sytuacją wewnętrzną i zewnętrzną Rzeczpospolitej w roku 1789, kiedy Staszic pisał „Przestrogi dla Polski”, a rokiem 1989 uznawanym za koniec komunizmu w Polsce. Drugi z powodów to obecność Polski w Unii Europejskiej, co jest jednym z najbardziej widocznych skutków wyboru dokonanego przez naród 30 lat temu. Przy czym trzeba podkreślić, że myśli i działania Staszica ukierunkowane zawsze na jeden cel – być narodowi użytecznym – kończą się obrazem Polski jako jednej z części „Europy zrzeszonych narodów! - przekonują organizatorzy wystawy.
Wystawę będzie można oglądać w ogródku Muzeum Stanisława Staszica w Pile. W sobotę o godz. 17.00 podczas otwarcia wystawy prelekcję na ten temat wygłosi Józef Olejniczak, były dyrektor pilskiej Staszicówki. 

Koncert Tria Andrzeja Jagodzińskiego rozpocznie się o godzinie 19.00.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group