W weekend moc atrakcji dla mieszkańców Piły

17.05.2019   Autor: Paweł Różycki
1020---384
W weekend na mieszkańców Piły czeka wiele atrakcji. Na sobotę pilskie muzea i galerie przygotowały specjalne atrakcje z okazji Nocy Muzeów 2019. Tego dnia finiszują również pilskie Juwenalia, których punktem kulminacyjnym będzie koncert zespołu "Strachy Na Lachy". A w niedzielę Rodzinny Piknik Strażacki na stadionie przy ul. Okrzei.

Muzeum Okręgowe
Od godz. 18.30 będzie można zwiedzać wystawy stałe i czasowe, wysłuchać koncertów, wykładów i zobaczyć bicie monet, uczestniczyć w animacjach, warsztatach plastycznych i konkursach. Wśród atrakcji będzie można obejrzeć wystawę "Duchowe dziedzictwo św. Jana Bosko. 40 lat salezjańskiej Inspektorii św. Wojciecha w Pile. O godz. 19.00 wykład dr Jarosława Roli "Pilskie cmentarzyska", o godz. 20.30 koncert Pawła Chustaka, a o godz. 22.00  Marek Fijałkowski opowie o "Wybranych skarbach sanktuarium w Skrzatuszu". 

Muzeum Stanisława Staszica
Już w piątek o godz. 18.00 muzeum otworzy wystawę fotografii studentów Katedry Fotografii Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego "Mieszkańcy Piły". W sobotę zaś na zwiedzających czeka wystawa "Stanisław Staszic 1755-1826".
O godz. 18.00 Maciej Usurski wygłosi wykład "Gdzie się piwo warzy, tam się dobrze darzy. Piwowarzy i browary w dawnej Pile."  Od kiedy warzono piwo w Pile? W którym roku powstał cech piwowarów w mieście? Jak można było zostać jego członkiem oraz za jakie występki i w jaki sposób karano braci cechowych? Ile browarów funkcjonowało w mieście nad Gwdą? Jakie piwa w nich produkowano? Zostanie omówiony najstarszy przywilej cechowy z 1592 r. znany w tłumaczeniu na język niemiecki oraz jedyny zachowany tekst przywileju w języku polskim potwierdzony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1766 r. Maciej Usurski opowie również o tradycjach piwowarskich w rodzinie Stasziców i browarach działających w Pile w XIX i XX w. A na koniec czeka na na zwiedzających … mała niespodzianka. 
O godz. 19.30 w koncercie plenerowym w ogrodzie muzeum wystąpi Piotr Bukatryk oraz Krzysztof Kawałko. W razie niepogody koncert odbędzie się w Sali Miejskiej Inwest Park. 
O godz. 22.00 ponownie wykład Macieja Usurskiego, tym razem "Humor i satyra w czasach Stanisława Staszica na kartach "Momusa" Alojzego Żółkowskiego 1820-1821." Co bawiło współczesnych Staszicowi Warszawiaków? Czy mieli poczucie humoru? Kto był obiektem żartów? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z kart „Momusa” pisemka humorystyczno-satyrycznego, które wychodziło w Warszawie przez 16 miesięcy od czerwca 1820 do września 1821 r. zanim zostało zakazane przez cenzurę. Znajdziemy w nim fraszki i anegdoty w formie żartobliwej, kpiarskiej i ironicznej komentujące bieżącą sytuację polityczną i społeczną. Przedstawiona zostanie również postać Alojzego Fortunata Żółkowskiego redaktora „Momusa” i najpopularniejszego wówczas w Teatrze Polskim aktora komediowego, uwielbianego przez publiczność z racji swojej wesołości, przytomności umysłu i nadzwyczajnego dowcipu.
Pilskie Muzeum Wojskowe
W godz. 17.00-22.00 będzie można zwiedzać wystawy "Poznaj 100-letnią historię pilskiego lotniska" oraz "Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo - Samochodowej". A dla tych, którzy nie boją się ciemności od godziny 21:45 do 22:00 muzeum da możliwość sprawdzenia w praktyce działania noktowizora TKN-1Z - polskiej konstrukcji II generacji, który był montowany w czołgach rodziny T-55AM "Merida" w miejsce wcześniej używanego TKN-1S.

Galeria BWA
O godz. 20.30 rozpocznie się koncert gitarowy w wykonaniu Michała Ciesielskiego, a o godz. 21.15 tańce flamenco w wykonaniu Agnieszki Ulanowskiej. Na koniec o godz. 21.35 nocne rozmowy o życiu i sztuce z Afredem Aszkiełowiczem

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Biblioteka i Galeria "Na poddaszu"
Już od godz. 8.00 organizatorzy rozpoczną akcję "Schronisko książek". W tym dniu każdy zainteresowany może przygarnąć samotną i bezpańską książkę, ale także zostawić coś ze swoich zbiorów. O godz. 18.00 nastąpi otwarcie wystawy malarstwa "Abstrakcyjnie", a o 19.00 koncert zespołu Willie Mae Unit oraz promocja płyty "Pampa".

Juwenalia
Sobota to finał pilskich Juwenaliów. Święto studentów trwa już od wtorku. Dotychczas odbyły się turniej siatkówki, podchody, turniej bowlingowy oraz zawody na sportowo i wesoło. Jeszcze w piątek o godz. 18.00 rozpocznie się turniej gier planszowych. W sobotę zaś finałowe szaleństwo Juwenaliów, którego punktem kulminacyjnym będzie koncert zespołu "Strachy na Lachy"

Rodzinny Piknik Strażacki 
Po sobotnich emocjach będzie można się wybrać w niedzielę na stadion przy ul. Okrzei. Tam o godz. 13.00 rozpocznie się III Rodzinny Piknik Strażacki, podczas którego będzie można zobaczyć wystawę sprzętu strażackiego, policyjnego i wojskowego, pokazy ratownicze, posłuchać koncertu zespołu AWANS, potańczyć w rytm muzyki granej przez Krzysztofa Belaka oraz spróbować darmowej grochówki. Przewidziano również szereg dodatkowych atrakcji specjalnie dla dzieci. Jak dodaje starosta pilskie Eligiusz Komarowski - to niestety prawdopodobnie pierwsze i ostatnie przedsięwzięcie tego typu na stadionie w tym roku. Stadion czeka gruntowna modernizacja.

fot. archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group